Финансов анализатор: Имаме пари в държавата, но ги харчим за избори
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 7
Преслав Райков посочи съществуването на „черни дупки“ в българската икономика
България се изправя пред поредни избори, което отново поражда въпроси за разходите и управлението на бюджета в страната. Въпреки че финансовата стабилност изглежда подсигурена, въпросът за разумното изразходване на средствата става все по-актуален. Финансовият анализатор Преслав Райков коментира тази тема в предаването "Денят ON AIR", като подчерта няколко ключови аспекта, свързани с бюджетната политика и икономическото бъдеще на България.
Изборите и бюджетните предизвикателства
„Изборите не са толкова голям харч, по-скоро други са важните неща в бюджета“, заяви Райков, добавяйки, че основният фокус трябва да бъде върху съставянето на бюджета за 2025 година. Според него, предстоящите избори не представляват значителен разход за държавата, но той изрази опасения относно възможността за актуализация на бюджета, която икономиката в момента не предполага. Анализаторът подчерта, че през последните три-четири години България многократно е изпускала възможността да се концентрира върху ключови приоритети, които биха могли да стабилизират икономиката и да я направят по-устойчива на политически промени.
Разходите за администрация и политическо въздействие
Една от основните критики, които Райков отправи, е свързана с раздуването на административните разходи и използването на бюджета за политически цели, особено в контекста на предизборни кампании. Тази практика, според него, води до увеличаване на административната зависимост на икономиката от държавата, което пречи на развитието на стабилни икономически и бизнес системи, независими от политическите промени и управлението.
Ролята на финансовия министър и необходимостта от ясна икономическа стратегия
Райков също така подчерта важността на ролята на финансовия министър, особено в контекста на служебното правителство. Според него, министърът трябва да има ясна визия и твърда ръка, за да управлява бюджета по начин, който не допуска политическо въздействие и разхищение на средства. Той изрази необходимостта от ясна и дългосрочна икономическа стратегия, която да насочва развитието на страната.
„България все още няма ясна икономическа стратегия, която да насочва развитието на страната в дългосрочен план“, каза Райков, призовавайки за създаване на надпартийна икономическа стратегия, която да се фокусира върху капиталови разходи и инвестиции в инфраструктура. Според него, подобна стратегия би могла да стимулира икономическия растеж и да повиши конкурентоспособността на България на международната сцена.
„Черните дупки“ в икономиката
В заключение, Райков посочи съществуването на „черни дупки“ в българската икономика, свързани с неефективно управлявани държавни предприятия. Той предупреди, че като страна, която се стреми да влезе в Еврозоната, Шенген и ОИСР, България не може да си позволи да има такива значителни икономически слабости. Тези „черни дупки“ не само забавят икономическия напредък, но и крадат от потенциала на страната.
Докладвай този коментар за нередност
×Учуден: С коментари 2 и 3 исках да кажа,че демоСрацията в България е символ на кражби,корупция и тотална некадърност! Много по хубаво би било да си занеса насраните парцали в държава като Русия или Иран или Северна Корея! Обаче не мога - демоСратите ми изядоха парите!
Докладвай този коментар за нередност
×Ами: Харчете парите на държавата за избори!!! Нека никой да не гласува!!!!
Докладвай този коментар за нередност
×Пари на вятъра.: И за какво са ни избори, след като нищо не се случва? Всички се научиха да си получават големите държавни заплати без да вършат нещо полезно.
Докладвай този коментар за нередност
×До 1: Казва се "демоНкрация" и всъщност истинска демокрация не е имало никога в никоя държава и никига няма да има, както и никога не е имало истински комунизъм. И двете системи са провалени и никой не би допуснал да ги има някъде в истинския им вид, защото тогава едно малцинство няма да има как да богатее за сметка на останалото мнозинство, които са като роби на първите.
Докладвай този коментар за нередност
×До 2: Не,мисля да отида във вашата Русия,за си поживея царски-демокрация,правда социални придобивки,високи заплати,макар и в рубли...