Фермери искат оставката на Румен Порожанов

0
Българска асоциация "Биопродукти" излиза на протест заради чиновнически репресии
Българска асоциация "Биопродукти" излиза на протест заради чиновнически репресии Снимка: БГНЕС

Българска асоциация "Биопродукти" излиза на протест във вторник с искане за оставката на министъра на земеделието Румен Порожанов.

Причините са "безпрецедентна ситуация на репресии и война със сектора" от страна на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ), изчерпаният финансов ресурс за биоземеделие и блокирани средства от Европейската комисия по Програмата за развитие на селските райони, пише Mediapool.bg.

Освен оставката на Порожанов, биофермерите искат "незабавна промяна в нормативната уредба, която да бъде синхронизирана с европейските регламенти и европейските практики. Настояват и в Консултативната комисия по биологично земеделие да бъдат включени представители на всички заинтересовани страни.

Това се казва в отворено писмо до премиера Бойко Борисов, което е публикувано на сайта на асоциацията и изпратено до медиите. "Биопродукти" се обръщат към премиера и искат неговата намеса, заради липсата на чуваемост от страна на МЗХГ, въпреки проведените многобройни срещи.

Свръхизисквания към сектора

Биопроизводителите се оплакват от въведени свръхизисквания към тях, които не отговарят на европейските директиви.

Повод за недоволството е новата наредба за биологичното производство. Според нея, ако само в една партида биопродукция бъде намерено дори минимално количество от неразрешени за този вид производство вещества, още след излизането на лабораторните резултати контролният орган ще може да започне процедура по отнемане на биосертификата на цялото стопанство.

Например ако си производител на биовина и партидата ти "Мерло" не отговаря на изискванията по някакви причини, няма да ти спрат само тази партида, а ще ти отнемат целия сертификат. Това означава, че не можеш да продадеш и "Шардоне", "Мискет", "Мавруд" и "Каберне", въпреки че при тях няма никакви отклонения, разясниха от "Биопродукти".

От асоциацията твърдят, че такова нещо няма в целия Европейски съюз и е въведено единствено в България по неясни за тях причини. Съгласно европейския регламент трябва да се спре само партидата, която не отговаря на изискванията, твърдят от "Биопродукти".

Друг проблем е, че не се отчита причинителят на замърсяването на продукта. Това може да е мръсен въздух, киселинни дъждове и т.н., които са извън контрола на производителя и той, без да е виновен, съгласно наредбата ще трябва да бъде санкциониран, казват от организацията.

Тя допълва, че заради промените в наредбата българските биофермери са принудени да плащат за лабораторни анализи, които не доказват нищо и каквито техните колеги в ЕС не правят. Производителите на продукция по бионачин са постоянен риск от отнемане на сертификата, дори без да имат вина, да рискуват бизнеса и бъдещето си, без това да се налага от европейските регламенти, възмущават си от асоциацията.

Земеделското министерство оправдава строгите изисквания в наредбата с одит на Сметната палата, установил съществени пропуски в контрола на сектора. Според палатата липсват проверки в заведения с биохрани и онлайн търговия, издавани са разрешителни на сертифициращи компании без утвърдени правила и без да е ясно въобще дали отговорят на евроизискванията. Институцията дори заключи, че проверени на място биофермери са се стремели единствено да получат субсидия, а не да развиват такова производство, тъй като за отглежданите от тях растения не са полагани грижи.

Преразпределение на пазара за сертификация

Биопроизводителите пишат, че са "свидетели на безпрецедентни репресивни действия от страна на МЗХГ – на две от контролиращите лица, опериращи в България, бяха отнети разрешителните за работа в страната".

Става въпрос за отнемането на сертификатите на австрийската компания "Аустриа Био Гаранти" на 1 февруари и на "Кю сертификейшън" на 28 март. Според съобщенията на земеделското министерство причината е "значителен брой непълноти и несъответствия".

"Австрия био гаранти" е сред големите европейски сертифициращи организации и в България е имала около 400 клиенти. На тях им е бил даден срок от 12 дни да си намерят друга сертифицираща фирма.

"Кю сертификейшън" е една от първите фирми на пазара у нас и има 15 годишен опит. Нейни клиенти са били около 500 биопроизводители.

От "Биопродукти" твърдят, че в деня, в който МЗХГ е съобщило, че няма да поднови разрешителното на "Кю Сертификейшън", вечерта в извънработно време служители на МЗХГ са се обаждали по телефона на техните клиенти да ги предупредят да си търся друга сертифицираща фирма.

Нещо повече - много биофермери, клиенти на "Кю сертификейшън", са получавали обаждания от новосъздадени контролиращи лица - получили разрешение за дейност през 2018 г. още преди официално да бъде съобщена новината за непродължаване на лиценза. Те са били предупреждавани за предстоящата ситуация и са получавали предложения за бързо включване на нов договор, твърдят от "Биопродукти" без да посочват имена.

Посочват обаче, че "Кю сертификейшън" получават заповедта, подписана от министър Порожанов, чак на петия ден - 1 април.

До момента ведомството не е излязло с официално съобщение каква е причината за отнемане на лиценза, заявяват от "Биопродукти". "Кю сертификейшън" пък твърдят, че посочените несъответствия в доклада от проверката на МЗХГ са несъществени и формални.

Заради създалата се ситуация, в момента над 900 биопроизводители са поставени в патова ситуация.

Съмненията в бранша са, че някой се опитва да открадне бизнес. Към момента има Вместо това сме свидетели на произвол от страна Министерство на земеделието и храните, саморазправа с неудобни контролиращи лица, и в същото време затваряне на очите пред лошите практики от страна на всеизвестни в бранша контролиращи лица", пишат още биопроизводителите до Бойко Борисов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари