Фалшива AI снимка на експлозия в Пентагона стресна пазарите
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 0
Това е вероятно първият случай на генериран от AI образ, който повлиява на пазара
Фалшифицирана снимка на експлозия в близост до Пентагона се разпространи широко в социалните медии в понеделник сутринта, като свали цените на акциите за кратко във вероятно първия случай на генериран от AI образ, който повлиява на пазара.
Точно преди 10:00 ч. сутринта в Ню Йорк, когато снимката се разпространяваше, S&Р 500 спадна с около 0,3% до най-ниското ниво за сесията. Тъй като се появиха новини, че изображението е измама, индексът бързо се възстанови.
Фалшивата снимка, която за първи път се появи във Facebook, показа голямо количество дим, за който потребител на Facebook твърдеше, че е близо до централата на военните на САЩ във Вирджиния, съобщава Bloomberg TV Bulgaria.
Скоро изображението се разпространи в акаунти в Twitter, които достигат до милиони последователи, включително руската държавна информационна мрежа RT и сайта за финансови новини Zerohedge, участник в новата система за верификация на Twitter.
Дежурен служител от Пентагона заяви в имейл до Bloomberg, че в понеделник сутринта няма съобщения за инциденти. Полицейското управление в Арлингтън също обяви: „Няма експлозия или инцидент в или близо до района на Пентагона и няма непосредствена опасност или опасности за обществеността.“
Преди официалните източници да опровергаят снимката и акаунтите в Twitter, които я разпространяваха, хората посочиха, че изображението може да е генерирано от изкуствен интелект.
Ник Уотърс, изследовател от групата за разследваща журналистика Bellingcat, каза в интервю, че „шокът“ да чуе за вероятна експлозия в близост до Пентагона го е накарал да прегледа снимката.
„Вижте фасадата на сградата и начина, по който оградата се влива в бариерите срещу тълпата“, каза той в Twitter. „Няма и други изображения, видеоклипове или хора, които публикуват като свидетели от първа ръка.“
С появата на достоверни факти, акаунти в Twitter, отговорни за разпространението на снимката, започнаха да изтриват туитовете си или да правят корекции. RT и Zerohedge изтриха туитове с изображението, а Zerohedge заяви, че снимката е потвърдена като фалшива. Платен акаунт в Twitter, наречен Bloomberg Feed, който също публикува снимката, беше спрян в понеделник сутринта.
Говорител на Bloomberg News заяви, че Bloomberg Feed и акаунт в Twitter, наречен Walter Bloomberg, който също е съобщил за снимката, не са свързани с Bloomberg News.
Докато произходът на изображението остава неясен, спекулациите, че той е генериран от AI задълбочава опасенията, че възникващите технологии, които улесняват създаването на изображения и друго съдържание, ще ускорят разпространението на дезинформация.
Във Facebook, акаунтът, който за първи път публикува фалшивата снимка - заедно с други публикувани публикации, свързани с групата на конспирацията Qanon - имаше етикет „фалшива информация“, приложен към оригиналната им публикация. Facebook блокира достъпа до публикацията и каза, че изображението е „проверено от независими проверяващи на фактите“.
Twitter и Meta Platforms Inc., която притежава Facebook, не отговориха на заявка за коментар. RT също не отговори веднага.