Евтин ток, скъп газ и край на старите коли

0
Забраняват вноса на автомобили над 20 години
Забраняват вноса на автомобили над 20 години

Забраняват вноса на автомобили над 20 години

България се готви за мащабна трансформация на енергийния си сектор, като актуализираният Интегриран план за енергетика и климат предлага амбициозни мерки за намаляване на вредните емисии и преход към възобновяеми източници.

Край на старите коли

Планът предвижда забрана за внос и продажба на автомобили, които не отговарят на екологична категория Евро 4, което на практика означава край на колите над 20 години. Освен това, ще бъдат въведени по-високи данъци за старите автомобили и ще се стимулира закупуването на електрически и хибридни превозни средства.

Електрификация на транспорта

За да подпомогне прехода към електрически автомобили, правителството планира да изгради 10 000 зарядни станции в цялата страна. Целта е до 2026 г. броят на електрическите автомобили да достигне 30 000, а делът на електрическата енергия в транспорта да се увеличи до 55,8% до 2050 г.

Слънце и вятър на фокус

В енергийния сектор фокусът ще бъде върху слънчевата и вятърната енергия. Прогнозите са, че до 2050 г. новоизградените мощности от слънчева енергия ще достигнат 7673 MW, а от вятърна - 4 GW. Целта е от 2025 г. нататък почти половината от производството на ток да идва от възобновяеми източници.

Евтин ток, скъп газ

Увеличаването на дела на възобновяемите източници се очаква да доведе до спад в цената на електроенергията, като до 2045 г. цената на киловатчас може да падне до 12,6 ст. От друга страна, цената на газа се очаква да се увеличи значително след 2035 г. поради смесването му с водород, биогаз и синтетичен метан.

Амбиции за реформа

Предложените мерки са амбициозни и изискват значителни инвестиции и промени в поведението на потребителите. Ако бъдат успешно реализирани, те могат да доведат до значително намаляване на вредните емисии и по-устойчива енергийна система за България.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    3
    русенец
    Заглавието можеше да е вярно, ако бяхме построили АЕЦ"Белене". Сега евтиния ток ще го сънувате. Няма откъде да се вземе.Цената на тока ще върви само нагоре и по тази причина електрическите автомобили няма да имат никакви предимства. Като прибавим и ограничения им пробег, картинката не е никак весела. От енергиен тигър на Балканите се превърнахме в страна с енергийни проблеми. Да не забравяме, че ТЕЦ-овете осигуряват около 50% от енергията на България, а те са пътници.Благодарение на Борисов АЕЦ"Белене" не се състоя", а други "видни" евроатлантици затвориха четирите реактора в Козлодуй макар, че същите продължават да си работят в Унгария.
  • 11
    2
    Спрете се бе олигофрени,...
    Всичко е заблудуа, лъжа и бизнес!!
  • 20
    1
    ...
    „До 2045 г. цената на киловатчас може да падне до 12,6 ст.“ Айде, записвам си и чакам. Ама да не стане така, че след 20 години нито евтин ток, нито газ.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари