Евробарометър: Българите са най-критични към съдебната система в ЕС
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 2
Тревожни тенденции в нагласите към българската съдебна система
Ново проучване на Евробарометър, проведено през февруари 2024 година, разкрива тревожни нагласи на българите към тяхната съдебна система. В сравнение с данните от януари 2023 година, обществените възприятия са се влошили, като показват сериозни предизвикателства пред правосъдието в България.
Негативните оценки преобладават
Проучването разкрива, че значителна част от българите оценяват независимостта на съдилищата и съдиите като много лоша или доста лоша.
- Много лошо: 34% от анкетираните считат независимостта на съдебната система за много лоша.
- Доста лошо: 31% от респондентите дават оценка доста лоша.
- Общо взето добра: Само 22% от участниците в проучването смятат, че съдебната система е общо взето добра.
- Много добра: Едва 2% от българите оценяват съдилищата и съдиите като много добри.
Българите по-критични от средното за ЕС
В сравнение с останалите страни в Европейския съюз, българите са значително по-критични към своята съдебна система. Докато средно в ЕС процентът на хората, които дават положителна оценка, е почти два пъти по-висок, тези, които смятат съдебната система за много добра, са пет пъти повече.
Причини за негативните оценки
Изследването идентифицира основните причини за отрицателните възприятия:
- Политическа намеса: 62% от българите вярват, че намесата и натискът от страна на управляващите и политиците подкопават независимостта на съдебната система.
- Икономически интереси: 56% от анкетираните посочват намесата на икономически или други специфични интереси като основна причина за слабата съдебна система.
- Нисък статут на съдиите: 40% смятат, че ниският статут на съдиите пречи на тяхната независимост.
Социално-демографски анализ
Проучването също така изследва различията в нагласите според пола, възрастта, образованието и професията на респондентите:
- Пол: Мъжете (14%) са малко по-склонни от жените (11%) да оценят независимостта на съдилищата и съдиите като "много лоши".
- Възраст: Младите респонденти са по-склонни да дадат положителна оценка на независимостта на съдилищата и съдиите.
- Образование: Колкото по-дълго респондентите са останали в образователната система, толкова по-вероятно е да оценят независимостта на съдилищата и съдиите като добра.
- Професия: Служителите (58%) са най-вероятно да оценят независимостта на съдилищата и съдиите като добри, в сравнение с работниците на ръчен труд (44%).
Проучването на Евробарометър разкрива сериозни проблеми в обществените възприятия за съдебната система в България. Негативните оценки преобладават, като основните причини за това са политическата намеса и икономическите интереси. Тези данни отразяват дълбоките проблеми в съдебната система на страната и изискват спешни реформи за възстановяване на общественото доверие.
Докладвай този коментар за нередност
×Путин Хуйло: Съвсем нормално - румънската циганка Кьовеши разследва някакви кокошкари,а не закача онази дърта чубра фон дер ЛайНен и нейните далавери за много милиарди с Пфайзер и ваксините....
Докладвай този коментар за нередност
×Anton : Ами то няма сьдебна система,това са армия от гангстери,бандити и мошеници,тя не работи изобщо,не защитава хората..