ЕС иска пълна забрана на пломбите с живак

2
Живакът е силно отровен и при вдишване може да причини трайно увреждане на организма
Живакът е силно отровен и при вдишване може да причини трайно увреждане на организма

Живакът е силно отровен и при вдишване може да причини трайно увреждане на организма

Европейската комисия предложи нови ограничения върху използването на живак, за да защити по-добре потребителите и околната среда, предаде ДПА, цитирана от БТА.

Съгласно предложените изменения изпълнителният орган на Европейския съюз иска от 2025 г. да забрани напълно използването зъбни пломби с живак. Забраната на този продукт, известен като зъбна амалгама, ще спестява по 40 тона живак в ЕС годишно, се казва в изявление на Комисията от вчера.

Освен това между 2026 г. и 2028 г. трябва да спре производството, вносът и износът на някои продукти, които все още съдържат живак, като лампи например.

Сега плановете трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и страните от ЕС.

Живакът е силно отровен и при вдишване може да причини трайно увреждане на мозъка, белите дробове, бъбреците и имунната система. Преди тежкият метал се използваше в батерии, термометри и флуоресцентни тръби.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари