Епизоотичната комисия в Русе въвежда нови мерки срещу чума по дребните преживни животни
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Засилени проверки и дезинфекция на граничните пунктове за предотвратяване на разпространението
По време на днешното заседание на постоянно действащата областна епизоотична комисия в Русе, институциите обявиха, че предприемат всички необходими действия за недопускане на чума по дребните преживни животни в страната. Заседанието бе водено от заместник областния управител на Русе Георги Георгиев и директора на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) д-р Юлиян Йорданов.
„Заболяването, за което говорим, действително е сериозно и затова всички и институции, и животновъди, трябва да подходим отговорно. Спазването на мерките, които се въвеждат, е от първостепенно значение за опазването на овцете и козите“, заяви Георгиев. Той подчерта, че ако стриктно се спазват мерките, болестта няма да влезе в страната и поясни, че те са изцяло насочени към превенция на заболяването и не водят до реално ограничаване дейността на фермерите в страната. Важно е да се отбележи, че на този етап в страната няма констатирани случаи на заболяването.
Ситуацията обаче в Гърция и Румъния е доста сериозна, като в северната ни съседка нещата са силно обезпокоителни. По последни данни от изпълнителния директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева там са регистрирани 37 активни огнища на заболяването, като засегнати са близо 219 000 животни. Огнищата са в районите на Тулча, Констанца и Тимиш, като само в Тулча те са 34. В Гърция има регистрирани 19 огнища в районите на Тесалия и Пелопонес, като са засегнати над 10 700 животни.
Поради тази причина се въвеждат и няколко превантивни мерки за недопускане на заболяването в страната ни, в това число и в област Русе. До 14 август ще трябва да се проведат заседания на всички осем в региона Общински епизоотични комисии, като на тях задължително ще трябва да присъстват кметовете и кметските наместници. Въвежда се и незабавно информиране на органите на МВР - Русе и Областната дирекция по безопасност на храните за нерегламентирано движение на дребни преживни животни и отглеждане на неидентифицирани такива.
Мерките включват засилен контрол на всяка пратка живи животни от засегнатите държави, поставяне под възбрана, клинични прегледи и вземане на проби, както и по-обстоен и задълбочен преглед на животните, насочени за незабавно клане. Ще се извършва дезинфекция и на всички влизащи транспортни средства с произход Румъния.
Припомняме, че вчера от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обявиха, че от началото на тази седмица се въвежда задължителна дезинфекция по всички гранични пунктове на страната. Заболяването не е опасно за хората, но е изключително заразно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби.
Заболяването се развива след кратък инкубационен
период в порядъка от 3 до 6 дни. Първоначално животните показват изключително висока температура до 41 градуса, залежават се, появява се кашлица, слузни течения от очите, носа и устата, появява се и една характерна профузна диария. В засегнато стадо заболеваемостта може да достигне 100%, като смъртността варира между 20% и 90%. Болестта се предава чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез замърсени с вируса фуражи, оборудване, превозни средства и постеля.
Компетентните институции апелираха, както към животновъдите, така и към регистрираните ветеринарни лекари, да подходят отговорно към ситуацията и при съмнения за заболяло животно незабавно да сигнализират на съответните Областни дирекции по безопасност на храните.
По думите на д-р Николай Ненов от ОДБХ в Русенско преобладават малките обекти с до 20 – 30 преживни животни. Той посочи, че най-податливи на заболяването са козите, като в района на "Сливо поле" има пасища с около 400 кози, а в "Кошарна" има обект с около 1500 овце.
Също така от БАБХ препоръчват на фермерите да избягват търговия с животни от Румъния и Гърция. Към момента е въведена и временна забрана за провеждането на животновъдни изложби и пазари за дребни преживни животни в страната.