Епидемия от коклюш обхваща Европа
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Това посочват данни на Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC)
Европейските държави съобщават за рязко увеличение на случаите на коклюш (магарешка кашлица) през 2023 г. и първото тримесечие на 2024 г., като броят им е 10 пъти по-голям в сравнение с всяка от предходните две години, предаде Ройтерс и БТА.
Общо за периода страните от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство са докладвали близо 60 000 случая, съобщи Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) в сряда, като 11 от тях са смъртни при бебета, а осем - при възрастни хора.
Коклюшът е бактериална инфекция на белите дробове и дихателните пътища, която е ендемична в Европа. Тя може да бъде много опасна за малки бебета или възрастни хора.
Според ECDC дори в страни с високи нива на ваксинация се очакват по-големи епидемии от коклюш на всеки 3-5 години, въпреки че лекият спад в имунизацията по време на пандемията КОВИД-19 може да е бил фактор за увеличаването на броя на заболелите. По време на пандемията и свързаните с нея ограничения на движението разпространението на коклюш също е било много слабо, поради което ръстът днес изглежда по-голям.
Въпреки това броят на заболелите все още е исторически висок. През първите три месеца на 2024 г. вече са регистрирани толкова случаи, колкото са били средно за една година между 2012 и 2019 г.
Агенцията отбеляза, че голяма част от населението е пропуснало естественото повишаване на имунитета си срещу коклюш, тъй като не е било изложено на него по време на пандемията.
Бебетата на възраст под шест месеца са изложени на особен риск от инфекцията.
„Важно е да не забравяме, че животът е застрашен, особено на нашите малки деца. Доказано е, че ваксините срещу коклюш са безопасни и ефективни“, заяви директорът на ECDC д-р Андреа Амон.
Повечето европейски държави рутинно имунизират децата срещу коклюш, а много от тях ваксинират и бременните жени, за да предпазят бебетата. ECDC заяви, че някои страни трябва да обмислят възможността за прилагане на подсилващи мерки и при по-големи деца и възрастни, тъй като имунитетът им може да отслабне, отбелязва Ройтерс.