Еманюел Макрон предложи идеята за споделено европейско ядрено разубеждаване

0
Идеята разделя френските политически сили на фона на напрегнатите отношения между Зеленски и Тръмп
Идеята разделя френските политически сили на фона на напрегнатите отношения между Зеленски и Тръмп Снимка: АП / БТА / Архив

Идеята разделя френските политически сили на фона на напрегнатите отношения между Зеленски и Тръмп

Френският президент Еманюел Макрон постави на дискусионната маса идеята за споделяне на френското ядрено разубеждаване на европейско ниво, съобщава Франс прес.

Предложението идва в момент на зрелищно сближаване между САЩ и Русия и ден след публичния спор между украинския президент Володимир Зеленски и американския президент Доналд Тръмп.

Макрон заяви вчера, че е отворен към дискусии относно европейско ядрено разубеждаване, но тази идея вече предизвика разделение сред френските политически сили.

Реакции от политическия спектър

Лидерът на крайнодясната партия "Национален сбор" Марин Льо Пен категорично се противопостави на идеята, като подчерта, че САЩ остават очевиден съюзник на Франция в НАТО. "Да не излизаме от НАТО? Не, разбира се", резюмира тя и добави, че онези, които говорят за излизане от Алианса не са разумни хора.

Според Льо Пен, Франция не трябва да споделя ядреното си разубеждаване с други държави. Тя също така омаловажи вчерашния конфликт в Овалния кабинет, определяйки го като "нещо нормално, защото пътят към мира е един труден път".

От друга страна, лидерът на радикалната левица "Непокорна Франция" Жан-Люк Меланшон също се обяви против идеята за споделяне на френското ядрено разубеждаване, но с различни аргументи. Според него трябва да се окаже съпротива на идеята за "Европа на отбраната". Меланшон твърди, че спорът между Тръмп и Зеленски е дал на европейците онова, което те са си заслужили: "Атлантическата сервилност на европейците е била възнаградена чрез презрение, което сега е оставило европейците пропити от страх", заяви той.

Поддръжници на идеята

Председателката на парламентарната група на "Обнови Европа" в Европарламента Валери Айе, представителка на лагера на Макрон, подкрепи идеята, като заяви: "Противниците на Европа трябва да знаят, че нашите партньори, онези, които споделят нашите ценности, се ползват от френския ядрен щит".

Евродепутатът и социалдемократ Рафаел Глюксман също подчерта важната роля на Франция: "Франция е призвана да играе огромна роля, защото тя е единствената сила, която има ядрени оръжия в ЕС, защото тя има една могъща оръжейна индустрия".

Историческа перспектива и реалност

Бившият премиер Мишел Барние, представител на консервативната десница, коментира само, че "епохата се променя" и призова за стратегическо влизане в крак с времето в Европа, без да споменава нищо за споделено ядрено разубеждаване. Той предложи създаване на Европейски съвет за сигурност.

От появата си през 60-те години на миналия век, френското ядрено разубеждаване, за което настояваше генерал Шарл де Гол, си е поставило за цел да бъде напълно независимо.

Според Стокхолмския институт за изследване на войната, Франция разполага с 290 ядрени глави, а Великобритания - с 225, спрямо 3708, с които разполагат САЩ. Тези данни повдигат въпроса дали може да се има доверие във френско-британския ядрен чадър, отбелязва Франс прес.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    2
    да видим
    Ядрените сили на Русия са ключов фактор за възпиране на НАТО от пряк конфликт с Москва в Украйна, пише MWM. Ръководителят на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер е убеден: „Ако руснаците нямаха ядрени оръжия, отдавна щяхме да сме в Украйна“. Председателят на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер подчерта ключовата роля на руските ядрени сили в предпазването на западния свят от пряк и открит конфликт с Москва. Говорейки на среща на върха по въпросите на отбраната в Чешката република на 10 ноември, той каза, че ядреният арсенал е основната разлика между Русия и афганистанските талибани по отношение на способността й да се бори със силите на НАТО. „Абсолютно съм убеден, че ако руснаците нямаха ядрени оръжия, отдавна щяхме да сме в Украйна и щяхме да ги изгоним оттам“ И кво сега, нали натуту беше отбранителен съюз, чий ще го търси в Украйна?!? Добре, че шубето е международен страх!
  • 2
    1
    ха,ха,ха
    300 бойни глави във Франция и 215 във Великобритания срещу 6300+ в Русия! Тоя добре ли е с главата?!?

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

- Киро, колко кюфтета да ти тура?
- Колко си туриш на тебе, скъпа.
- Киро, напоследък много ядеш!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари