Експерти следят петролния разлив край Керченския проток
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
МОСВ активира системите за мониторинг на Черно море
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) увери българските граждани, че няма опасност от значително петролно замърсяване на териториалните води и крайбрежието на страната. Информацията е публикувана на официалния сайт на ведомството във връзка с инцидента в Керченския проток.
Според експертната оценка на министерството, евентуалните петролни замърсявания, които биха достигнали вътрешността на Черно море, вероятно ще останат затворени в циркулационни вихри.
Министърът на околната среда и водите поддържа активна комуникация с колегите си от Румъния и Украйна по повод инцидента. МОСВ е отправило запитване и към властите в Турция и Грузия за допълнителна информация относно ситуацията.
Подробности за инцидента
Инцидентът е възникнал в неделя, когато силна морска буря е довела до сблъсък между два руски танкера в Керченския проток. Единият от плавателните съдове е потънал. До момента руската страна не е предоставила официални данни за количеството на разлетите петролни продукти, но според предварителни оценки става въпрос за няколко хиляди тона.
Превантивни мерки
"Басейнова дирекция 'Черноморски район' изпълнява регулярен мониторинг на морските води от началото на войната в Украйна и след инцидента в Нова Каховка до момента, включително за нефт и нефтопродукти," съобщават от министерството.
Учени от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) наблюдават ситуацията чрез сателитни изображения и са в готовност да приложат компютърни модели за прогнозиране на разпространението на петролните разливи.
Исторически паралели
Подобен инцидент е регистриран през ноември 2007 година, когато в същия район потъват няколко танкера. Тогава незабавно са разлети 1300 тона нефт, а общото количество достига над 8000 тона.