Експерти на РИОСВ - Русе поставиха къщички за наблюдение на сънливци

4
Новите дървени „домове“ са предназначени за обитание на три от четирите вида сънливци, срещащи се в България
Новите дървени „домове“ са предназначени за обитание на три от четирите вида сънливци, срещащи се в България Снимка: РИОСВ - Русе

Новите дървени „домове“ са предназначени за обитание на три от четирите вида сънливци, срещащи се в България

Експерти на РИОСВ - Русе се включиха вчера в поставянето на 25 къщички за наблюдение на сънливци в горски масив, в землището на Ветово, област Русе.

Новите дървени „домове“ са предназначени за обитание на три от четирите вида сънливци, срещащи се в България - Лещников (Muscardinus avellanarius - 1341), Горски (Dryomys nitedula - 1342) и Мишевиден сънливец ( Myomimus roachi - 2617). Къщичките представляват най-доброто решение за дългосрочен мониторинг и са важен инструмент при изпълнението на природозащитни мерки за опазването им, като доказано повишават плътността на популациите на защитените видове. Те са специално проектирани, с входни отвори, обърнати към дървесния ствол.

ptes.org

Гризачите ще са обект на тригодишен мониторинг, част от Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие (НСМБР) на Изпълнителна агенция по околна среда. Теренните наблюдения са възложени на специалисти от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, съвместно с експерти на екоинспекцията, като ще се осъществяват два-три пъти годишно.

За целта на мониторинга на защитените видове, подобни къщички вече са поставени в горски масиви край поддържан резерват „Сребърна“, като същата акция предстои да се осъществи и в местност край с. Гарван, община Ситово. На практика, трите горските масива попадат в Защитени зони по Директивата за местообитанията от мрежата Натура 2000, съответно - BG0000608 „Ломовете“ за област Русе, BG0000530 „Пожарево-Гарван“ за Силистра и BG0000169 „Лудогорие-Сребърна“ за област Разград. Общо за контролираната от РИОСВ-Русе територия ще се наблюдават 75 къщички, по специално изготвена за целта методика за всеки от видовете.

* Сънливците обитават горските и извънселищните райони, където има орехови и лешникови дървета, с чиито листа, семена и плодове се хранят. Наименованието си носят от това, че през по-голямата част от годината (от ноември до май) спят зимен сън, изпадайки в хибернация. Сънливците раждат веднъж, най-много два пъти годишно, най-често през през юли-август, по 4-6 малки. Гнездят в хралупи на дървета (някои видове и на открито по клоните на храсти и дървета), в тавани на хижи и стопански постройки (главно големият сънливец). Сънливците са нощни животни – през деня спят, а нощем са активни, събират орехи и лешници и ги складират в близост до гнездата си.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    2
    aha
    Това да не е класната работа на 7б клас по Биология? ''къщички за наблюдение на сънливци'' ?! Градът тъне в отровни миризми, те наще къщички слагат да наблюдавали сънливци... А вие заспалници корумпирани кога ще заработите и оттървете град с над 100хил. от отровите на една шепа ''инвеститори 1 клас“ ?!
  • -4
    1
    весо
    Не знаят за какво получават заплати тия защитници на плъхове,мечки,котки и кучета
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари