Експерт: Повечето басейни у нас са прехлорирани

1
Те са точно толкова опасни, колкото и басейните, в които липсва напълно хлор
Те са точно толкова опасни, колкото и басейните, в които липсва напълно хлор

Те са точно толкова опасни, колкото и басейните, в които липсва напълно хлор

В разгара на летните жеги, когато морето е далеч, много хора се отправят към градските басейни, за да намерят прохлада и релакс. Въпреки това, освен освежаването, което ни предлага плуването, важно е да бъдем внимателни към качеството и безопасността на водата в тези басейни.

Кристалната вода не винаги е показател за безопасност

Чистотата на водата е първото, което забелязваме, когато се отправяме към басейн. Въпреки че кристално чистата вода изглежда привлекателна, тя не винаги гарантира безопасност. Според Румяна Борисова, експерт по изграждане и поддръжка на басейни, кристалната вода обикновено означава, че в нея има хлор, но това може да бъде както положителен, така и отрицателен знак. „Когато водата е кристална, можем да бъдем сигурни, че в нея има хлор, което е най-малкото на минимума. Трябва да внимаваме за хлъзгави повърхности около басейна и острите ръбове по края на басейна“, споделя Борисова.

Опасностите от неправилни нива на хлор

Хлорът е основният химикал, използван за дезинфекция на басейните, но неправилното му количество може да създаде сериозни рискове. Липсата на достатъчно хлор може да доведе до разпространение на опасни бактерии, като ешерихия коли, които могат да причинят различни инфекции. „Прехлорираните басейни са точно толкова опасни, колкото и басейните, в които липсва напълно хлор. Там, където липсва хлор, можем да хванем абсолютно всякакъв вид инфекция“, предупреждава Борисова.

Лесно измерване на pH и хлор

Важно е да се отбележи, че нивата на pH и хлор в басейните могат да бъдат проверени с помощта на леснодостъпни тестови ленти, а точността на капковите тестери е сравнима с тези, направени при лабораторни условия. Това позволява на всеки да направи бърза оценка на качеството на водата преди да влезе в басейна.

Редовните проверки на здравните инспекции

Регионалната здравна инспекция регулярно проверява басейните в страната и почти никъде няма басейн без никакъв хлор. Въпреки това, според Борисова, много публични басейни са прехлорирани, което също представлява опасност. Хлорът е биоциден и токсичен в големи количества химикал“, подчертава тя. Прехлорирането може да доведе до дразнене на кожата и очите, както и до други здравословни проблеми.

Бдителност и самоконтрол

Въпреки честите проверки от страна на здравните инспекции, експертите съветват всеки да бъде внимателен и да наблюдава състоянието на водата в басейна преди да се реши да влезе в нея. Важно е да бъдем информирани и да предприемем нужните мерки, за да избегнем неприятни ситуации по време на лятната почивка.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари