Експерт: Беше грешка да се премахне наборната военна служба!

1
Силно казано е това за военното обучение в училище - това са разкази за военната служба, коментира доц. Милен Иванов
Силно казано е това за военното обучение в училище - това са разкази за военната служба, коментира доц. Милен Иванов Снимка: Кадър Bulgaria On Air

Силно казано е това за военното обучение в училище - това са разкази за военната служба, коментира доц. Милен Иванов

Военно обучение в училище - резонно ли е?

"Силно е да го наречем военно обучение в училище. Това са разкази за военната служба", каза експертът по сигурност доц. Милен Иванов в студиото на "Денят ON AIR" по Bulgaria ON AIR.

Целта на предвидените десет учебни часа е децата да се мотивират да започнат кариера във въоръжените сили, обясни Иванов.

Според него наборната и професионалната служба трябва да вървят заедно. "Обществото е чувствително на тази тема. 97-ма година беше грешка да се премахне наборната военна служба", отчете гостът.

За 10 часа децата няма да помагат да научат много, изтъкна експертът по сигурност.

"Дълго време всички основополагащи документи, които регламентираха отбраната и сигурността на страната, започваха с много сакрално изречение - "Не се предвижда крупно-мащабен военен конфликт". Изведнъж се оказа, че не е така, че войната си е същата като преди. Държавата има нужда от обучени хора, но тях ги няма", заяви доц. Иванов.

Той даде за пример 6-месечните курсове за доброволния резерв, които се оказват изключително успешни. "Препоръчал съм ги на много младежи. Виждам за 6 месеца в тях огромна промяна", допълни той.

По думите му, за да може един човек да управлява, първо трябва да се научи да управлява. "То се придобива в особени условия, които наричаме казарма. Сградите са малък проблем. Наборът годишно е около 60 000 младежи. В днешно време няма как да има казарма само за единия или за другия пол. Така е в Израел. 6 месеца са напълно достатъчно. За да вземем днес в казармата 50 000 младежи - трябва да имаме 10 00 офицери и сержанти - няма откъде да ги вземем", коментира експертът по сигурност.

Всяка държава е създавана за ситуация на война и тя трябва да се подготвя, подчерта гостът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    1
    dgd
    “Наборът годишно е около 60 000 младежи“ - това е фантастика. Ражаемостта е под 60 000 и една четвърт няма да се научат а говорят български, една четвърт ще емигрират с родителите си. остават 27-28 000. От тях половината са мъже. Трябват ти докторите,ядрени физици и най важното разбира се - банкери. ОК има решение, тях ще ги внасяме от афганистан.Значи българите ще умират във войни, а пъкще си внасяме специалити по дюнерджийство от Сирия.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари