Екотакса вдига цените на бензина и дизела

1
Очаква се цените да достигнат 3,45 за литър бензин А-95 и 3,55 лв. за литър дизел
Очаква се цените да достигнат 3,45 за литър бензин А-95 и 3,55 лв. за литър дизел

Очаква се цените да достигнат 3,45 за литър бензин А-95 и 3,55 лв. за литър дизел

Нова екотакса ще вдигне цените на бензина и дизела за автомобилите. Европейската комисия вече е решила сухопътните превозни средства да бъдат включени в схемата за търговия с вредни емисии. Когато това стане, бензинът и дизелът ще поскъпнат с около 50-80 ст. за литър, каза Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, пише вестник "Труд".

Плановете на Европейската комисия са да започнем да плащане за вредните емисии от автомобилите от началото на 2027 г.

Изчисленията за предстоящото вдигане на цените са направени на база какво количество вредни емисии отделят 1000 литра горива. Но с колко точно ще поскъпнат бензинът и дизелът ще зависи от борсовите цени на квотите за въглеродни емисии. Те бяха надминали 100 евро за тон, но след това поевтиняха. Авторите на идеята да бъде плащано за вредните емисии, които отделят автомобилите, искат поне през първите години от стартиране на схемата цената на квотите да не е много висока, за да бъде преглътната по-добре от хората. Но според анализ на базирания в Берлин мозъчен тръст Agora Energiewende цената на квотите може да достигне 200 евро на тон.

При поскъпване на горивата с 80 ст. за литър, цената на бензина А-95 от сегашните 2,65 лв. ще нарасне на 3,45 лв. за литър, а дизелът ще поскъпне от 2,75 лв. на 3,55 лв. за литър. А какъв е ефектът от поскъпването на горивата върху цените на всички стоки и услуги вече видяхме през 2022 г., когато инфлацията достигна рекордни нива.

Предвижда се още от следващата година доставчиците на горива да започнат да докладват за количествата вредни емисии от продадените от тях бензин и дизел. Вероятно данните ще бъдат подавани на агенция към министерство на екологията. Самата търговия с емисии за горива за автомобилния транспорт трябва да стартира от началото на 2027 г. Квоти за вредните емисии ще купуват доставчиците на горива. Но квотите ще бъдат включени в крайните цени на горивата, които плащат потребителите. Точно каква ще бъде схемата за плащане за отделяните в атмосферата вредни емисии предстои да бъде уточнено на ниво Европейски съюз. Възможно е доставчиците на горива да трябва да имат квоти за вредните емисии при освобождаване за потребление на бензина и дизела от данъчните складове. Както сега трябва да бъде платен акцизът при излизане на горивата от данъчния склад. Засега не се предвижда да има безплатни квоти за вредни емисии от автомобилния транспорт, което означава, че хората ще започнат да плащат за вредните емисии веднага след старта на схемата за търговия с квоти.

Всичко това е част от опитите на ЕС за бъдат намалени вредните емисии в атмосферата. А чиновниците от Брюксел искат да постигнат това чрез вдигането на цените на горивата. Тоест с поскъпването им да бъде намалено потреблението на изкопаеми горива и хората или да започнат да купуват електрически автомобили или да използват градския транспорт.

Всъщност при реализиране на предложенията на Брюксел разделението в обществото ще стане още по-голямо, защото хората с ниски доходи няма да могат да зареждат горива в автомобилите си, но няма и да имат пари, за да си купят нова електрическа кола, а тези с високи доходи ще продължат да карат автомобилите си, без значение каква е цената на горивото.

През миналата година страните от Европейския съюз одобриха план за спиране на продажбите на автомобили с двигатели с вътрешно горене от 2035 г. Като беше направено изключение за новите автомобили, които се движат на климатично-неутрални горива, т. нар. синтетични или е-горива. Но масово производство на такива горива още няма и не е сигурно дали производството им ще бъде ефективно ценово.

Реализирането на схемата за търговия с вредни емисии за автомобилите и въобще на “зелените” политики до голяма степен ще зависи от резултатите на предстоящите избори за Европейския парламент през тази години. Фермери от редица страни от ЕС, включително и в България, се обявиха против “Зелената сделка” и излязоха на протести. Но вероятно за повечето шофьори въвеждането на новата екотакса под формата за квоти за вредни емисии е нещо твърде далечно. Нещо като затварянето на ТЕЦ-овете в България, докато с вкарването им в Плана за възстановяване и устойчивост не стана ясно, че това няма да бъде избегнато.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    5
    ами
    да внимаваме какви евродепутати ще си изберем тази година! Аз например ще си дам гласа на този, който обещае да работи против тази измислена „зелена сделка“
  • 5
    4
    Георгиев
    Спрете се уроди мръсни гадни да търсите причини за вдигането на горивата
  • 7
    3
    Да гниете
    В АДА Западна измет!!!ПРОДЪЛЖАВАТЕ ДА НИ СКУБИТЕ С НЕКВИ ИЗМИСЛЕНИ ТАКСИ.ДАНО БЪЛГАРИЯ НАПУСНЕ ЕСЕС И САЩ В НАЙ-СКОРО ВРЕМЕ КАТО НАЧИН НА УПРАВЛЕНИЕ В ТЪПАТА НИ ПОЛИТИКА.БЪДЕТЕ СИГУРНИ ЗГЛОБКАТА СЕ СЪБРА ОТ ЕС И САЩ!!!
  • 7
    2
    До 1
    :) защо смяташ така ? Малко химията ти куца с двата крака .
  • -8
    1
    Гост
    ,Екотакса вдига цените на бензина и дизела,,.......да ги вдига продължавам да си карам на газ!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари