Дяволското пръскало се оказа най-високият водопад на България
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Дълго време Райското пръскало бе считано за най-високия водопад в България с обявената височина от 124,60 метра
Класацията на най-високите водопади в България претърпя сериозно пренареждане, след като учени геолози се заеха с прецизни измервания по специален научен проект. Водопадите, които до този момент не бяха подробно проучвани, вече получиха своите точни височини благодарение на съвременна апаратура и методи.
Дълго време Райското пръскало бе считано за най-високия водопад в България с обявената височина от 124,60 метра. Новите измервания обаче разкриват, че това не е вярно. Дяволското пръскало, разположено от северната страна на връх Ботев, се оказва с впечатляваща височина от 202,5 метра, което го прави най-високия водопад в страната. Видимското пръскало също надминава очакванията, с измерена височина от 159 метра, а Врачанска скакля достига до 143 метра.
Преди този научен проект никой не бе създал регистър на водопадите в България, а точната им бройка оставаше неизвестна. Геолозите, ангажирани с изследването, се сблъскаха с хаотичното наименуване на водопадите, както и с разлики между заявените и реалните им височини.
Според доцент Борислав Александров, преподавател по геодезия в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), основен критерий за водопад е височината на водния пад. "За да се счита за водопад, височината на падналата струя трябва да бъде поне 3 метра, а наклонът - над 30 градуса", пояснява той, предаде БНТ.
Екипът от учени и планински водачи използва специализирано оборудване като лазерни далекомери и тотални станции, свързани с GPS координати, за да заснеме точно водопадите. Такъв бе и случаят с водопад Горица, разположен над село Овчарци в северния склон на Рила. Височината му бе първоначално отбелязана като 39 метра, но след прецизни измервания се оказа, че е 34 метра. Въпреки това, този водопад остава в класацията, като част от значимите водни падове в България.
Екипът на проекта среща и предизвикателства, свързани с периодичността на водопадите. Много от тях пресъхват през определени периоди от годината, което затруднява описването и класифицирането им. Учените се фокусират предимно върху целогодишните водопади, които не прекъсват своя воден поток.
Проучването продължава, и краят му може да даде яснота относно общия брой на водопадите в България. За момента се знае, че страната има стотици водопади, но точният им брой остава неустановен, поради сложната им природа и динамика.