Две идеи за трапезата на Черешова Задушница

1

На днешния ден в дома трябва да се нареди поменателна трапеза

В съботата преди Петдесетница православният свят отбелязва Черешова задушница. Вярва се, че на този ден вратите на Рая се отварят, за да посрещнат душите на починалите ни близки.

В България днешната задушница се нарича Черешова, защото черешите са най-популярният плод по това време на годината в страната ни, припомня Gotvach.bg.

Библейските текстове казват, че след Възнесението на Христос на небето вратите на Рая се затварят, а душите на умрелите могат да се възнесат в отвъдното отново на Черешова задушница, като техните живи близки трябва да направят помен и да четат заупокойна молитва.

С действията си днес живите молят за опрощение за греховете на починалите си близки, за да могат те да намерят покой и да не се скитат не земята. Денят е отреден още и за прояви на милост и благотворителност.

Молитви за опрощение на този ден се четат във всички църкви. Нужно е и да се приготвят жито, хляб, да се вземе червено вино, както и от първите череши за годината, които да се раздадат между живите и да се оставят на гробовете.

Вярва се, че на Черешова задушница мъртвите първо посещават своя гроб и затова живите им роднини трябва занесат храна и вино на мястото. Днес гробовете се почистват, прикадяват се с тамян, за да избяга Дяволът, прелива се с червено вино или вода и се пали свещ.

Прието е на този ден вратите и прозорците на домовете да останат отворени, за да може душата на мъртвия да излезе безпрепятствено.

Християнската традиция повелява също да се раздава милостиня на бедни, да се нахранят гладни, да се извършват добри дела, за да се успокоят и омилостивят душите на починалите близки.

Череши и жито се носят за освещаване в църквата, а в дома трябва да се нареди поменателна трапеза на Черешова задушница. На този ден камбаните бият траурно – с отмерен удар, за да се напомни за грижата към мъртвите.

Службите днес са заупокойни и се прави обща панихида за всички починали.

На следващия ден е Петдесетница - 50-ят ден от Великден, и църквата чества слизането на Светия Дух над Апостолите и Дева Мария.

Рецепти за днешната трапеза:

ВАРЕНО ЖИТО ЗА ЗАДУШНИЦА СЪС СУШЕНИ ПЛОДОВЕ И БИСКВИТИ /по рецепта на Иван Кацаров/

Необходими Продукти

  • жито - 1 ч.ч.
  • вода - 4 ч.ч.
  • карамфил - 6 или 8 пъпки
  • канела - 1 пакетче
  • стафиди - 100 г
  • сушени кайсии - 100 г
  • лимони - 1 бр.
  • орехи - 300 г
  • пудра захар
  • чаени бисквити - 1 пакет
  • червени бонбони - дребни

Начин на приготвяне

1. Житото се измива добре на течаща вода.

2. Житото се слага с водата (съотношение 1:4) и карамфила да се вари на тих огън, като се разбърква периодично.

3. Сваляме от котлона, когато водата е почти извряла, като нивото е такова, че да НЕ покрива зрънцата най-отгоре. Махаме капака, завиваме с кухненска кърпа (ще поеме част от влагата) и оставяме житото да си почива 2 часа. В някои домакинства измиват свареното жито на течаща вода, за да премахнат нишестето и уж да не се слепва, но тогава, след като житото изпръхне, се получава много сухо и няма добър вкус. Уверявам Ви, че ако се доверите и го приготвите по рецептата за варено жито за Задушница, която споделям, ще получите жито, което не е сухо и което не се слепва и е много вкусно.

4. След 2 часа върху кухненския плот постиламе кухненска кърпа и върху нея разпределяме на тънък слой свареното жито. Оставяме да пренощува.

Сутринта на Задушница / на панихидата:

1. Орехите смиламе на прах. На прах правим и чаените бисквити. Измиваме добре лимона, подсушаваме го, с ренде или белачка вземаме само жълтата част на кората (без бялата, която горчи). Сушените кайсии нарязваме на дребно.

2. Остъргваме житото от кърпата и прехвърляме в тенджера. Разбъркваме енергично с дървена лъжица, за да се разделят зърната.

3. Към житото ПЪРВО се добавя канела (на вкус). Тя е суха и ще полепне по зрънцата и по този начин ще ги овкуси. Разбъркваме енергично.

4. Добавяме лимоновата кора и разбъркваме енергично.

5. Следват орехите (половината количество – 150 г) и разбъркваме енергично.

6. Ред е на стафидите и сушените кайсии и разбъркваме енергично.

7. Последно добавяме бисквитите (половината количество) и разбъркваме енергично.

8. НЕ се слага никаква захар в житната смес, защото тя ще извлече и малкото вода, останала в житото, ще се намокри, житото ще стане на каша и докато минат всички ритуали в църква и на гробището, ще стане съвсем неприятно за ядене.

9. Житото се разпределя в купичките, като леко се притиска най-отгоре, за да се подравни.

10. Върху житото се слага слой от орехи, който също се подравнява като се притиска леко с лъжица.

11. Върху орехите се слагат фино смлените чаени бисквити и също чрез притискане се подравняват в слой.

12. Едва тук се слага захарта. По 1 супена лъжици пудра захар се слага върху бисквитения слой и чрез леко притискане с лъжица се подравнява. След това се слага още малко пудра захар, която се поръсва върху купичката от високо, за да се скрият следите от лъжицата и за да може да се направи печат с просфората (дървен печат с християнски символи, с който се благославя тестото за обреден хляб).

Една от тайните на хубавото жито е в тези слоеве. Ако сложите бисквитите, първо, а след това сложите орехите – те пускат мазнина и ще намокрят захарта. Затова правилото е първо да се слагат орехите, след това бисквитите, които са сухи, и ще изолират захарта от влагата на житото и орехите.

13. В средата на купичката се прави печат с просфората и се слага червен бонбон (сега ползвам бонбони Skittles). Червеният бонбон символизира кръвта, духа и живота който продължава. Житото е тялото Христово, което е погребано в пещерата (купичката), а пудрата захар символизира савана, с които е повито тялото на Христос.

Непосредствено преди консумация всичко в купичката се разбърква, за да се подслади вареното житото.

БЪРЗИ ПИТКИ ЗА ЗАДУШНИЦА /по рецепта на Веселина Константинова/

Необходими Продукти

  • брашно - около 600 г
  • кисело мляко - 1/2 ч.ч.
  • олио - 4 с.л.
  • прясно мляко - 1/2 ч.ч.
  • яйца - 2 бр.
  • сол - 1 ч.л.
  • захар - 1 ч.л.
  • бакпулвер - 1 ч.л.
  • сода бикарбонат - 1 ч.л.
  • сирене - 120 г натрошено
  • семена - за поръсване

Начин на приготвяне

Пресейте брашното. Прибавете киселото и прясно мляко. Чукнете яйцата, като отделите единия жълтък за намазване. Добавете олиото, сиренето, бакпулвера и содата. Омесете меко тесто. Ако е необходимо, добавете още брашно.

Оформете питките и ги наредете в тава, застлана с домакинска хартия. Намажете с разбит жълтък и поръсете със семена. Изпечете в загрята фурна до златисто. Малките питки напръскайте с малко студена вода и завийте с чиста кърпа.

Бързите питки за Задушница са много вкусни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари