Доцeнт Чобанова: В момента не се налага радиационна защита на българите
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Трябва или не да се приемат таблетки калиев йодит или не?
След заседание на Министерския съвет на 28.02.2022 г. се прие решение за одобряване на финансиране на дейности за непредвидени и/или неотложни разходи за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия, в размер на 4 100 000 лв. за финансово обезпечаване на подновяването на запасите от таблетки калиев йодид с изтекъл срок на годност към 31.12.2021 г. и за закупуване на модули и части за ремонт на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване.
На брифинга след заседанието на Министерски съвет министър-председателят Кирил Петков обясни решението на правителството, като поясни, че не трябва да се всява паника.
Интервю на Милена Василева в zdrave.to с доц. д-р Нина Чобанова, MD, PhD, специалист по радиобиология и радиационна хигиена.
- Доц. Чобанова, поради масовата паника, по последна информация в публичното пространство таблетките калиев йодит са почти изчерпани от аптечната мрежа. Какво е вашето мнение по този въпрос и бихте ли обяснили има ли в момента някаква заплаха за здравето ни и необходимо ли е това презапасяване?
- Таблетките калиев йодид, които се прилагат в случай на авария, не се продават в аптеките. Те са предназначени за провеждане на йодна профилактика, което е превантивна защитна мярка в случай на авария, но не единствената. В страната е създадена организация за провеждане на йодна профилактика (ЙП) и са осигурени таблетки калиев йодид за тази цел. Схемата и редът за прилагане на ЙП са определени в Националния авариен план.
- Какво представлява калиевият йодит и в какви случаи е препоръчително да се приема?
- Таблетките калиев йодид, съдържат стабилен (нерадиоактивен) йод. За да е ефективен, калиевият йодид, се пие до 24 часа преди появата на радиация, и до два часа след появата й. По този начин щитовидната жлеза предварително се насища (блокира) със стабилен йод и се предотвратява попадането на радиоактивен йод.
- При какви нива на завишена радиационна обстановка е необходимо да се приемат такъв тип медикаменти?
- Съществуващите към момента в законодателството планове и указания за прилагане на йодна профилактика са съставени на основание ръководства, изготвени от Световната здравна организация и Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Йодни таблетки се приемат в началната фаза на аварията. Приети осем часа след прогнозното начало на изхвърлянията, те са неефективни.
- В случай на наднормена радиация кога трябва да се започне приемът на таблетките, за какъв период от време и в каква доза?
- Прилагането на йодни таблетки в случай на авария се провежда след разрешение и указания на националния щаб за координация и контрол.
- Могат ли да бъдат използвани и други форми на йод в такива извънредни ситуации?
- В случай на авария е необходимо блокиране на щитовидната жлеза със стабилен йод и поради тази причина се прилагат таблетки калиев йодид.
- До какви рискове може да доведе безразборното и профилактично приемане на калиев йодид или негови производни?
- Възможни са поява на симптоми от стомашно-чревния тракт, алергични реакции, затруднено дишане, уртикария, зачервяване на кожата.
- Бихте ли обяснили на нашите читатели къде и как могат да следят нивата на радиационен фон в България и кои стойности се считат за опасни за човешкото здраве?
- На сайта на Национален център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ) – https://ncrrp.org/, може да се проследява ежедневно естественият радиационен фон. Провеждат се измервания на съдържанието на техногенни радионуклиди в атмосферни отлагания и атмосферен въздух, пробонабрани на територията на НЦРРЗ. Публикуват се данни от: собствени измервания на радиационния гама-фон на територията на НЦРРЗ; ежедневен бюлетин с данни за състоянието на радиационния гама-фон в пунктовете от Националната автоматизирана система за непрекъснат контрол на радиационния гама-фон на ИАОС на адрес: http://eea.government.bg/bg/nsmos/radiation/auto-gamma-background.
Също така от Европейски портал за обмяна на радиологични данни EURDEP има данни за измерване на мощността на дозата в Европа на адрес: https://remap.jrc.ec.europa.eu/Consent/Simple.aspx
Вариациите са в нормални граници и към момента не се налага предприемане на мерки за радиационна защита на населението.
На сайта е публикувано становище за ситуацията в Украйна на Асоциацията на Западноевропейските ядрени регулатори (WENRA) и Асоциацията на ръководителите на Европейските компетентни органи за радиационна защита (HERCA) на адрес: https://www.wenra.eu/sites/default/files/news_material/HERCA-WENRA_9March2022.pdf
Информацията на сайта се актуализира ежедневно.
- Бихте ли дали полезни съвети на хората как трябва да реагират при опасни нива на радиационен фон?
- При възникването на радиационна авария с опасност за населението, то ще бъде уведомено своевременно. Трябва да се запази спокойствие и да не се предприемат панически действия. Препоръчително е да се включат телевизионни приемници и/или радиоприемници за получаване на последваща информация (Българската национална телевизия и Българското национално радио). Трябва да се изпълняват стриктно дадените указания относно мерките за радиационна защита и да не се поглъща самоволно йод под каквато и да е форма.
Препоръчва се плътно затваряне на прозорците и вратите, използвайки допълнителни уплътнения. Вентилационната система трябва да бъде изключена. Не трябва да се консумират хранителни продукти, за които е обявена временна забрана. За предпочитане е да се използват наличните консервирани и други трайни хранителни продукти. От менюто трябва бъдат изключени листниковите зеленчуци и млякото, като е позволено да се използва сухо мляко за ежедневното меню на децата. Препоръчителен е приемът само на бутилирана минерална вода и спазване на строга лична хигиена.
- Запозната ли сте дали предвиденият ремонт на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване е започнал и в каква фаза се намира в момента?
- Нямам информация за ремонт на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване.
Доц. д-р Нина Чобанова, MD, PhD, е родена във Варна и завършва Медицинския институт в морската столица, специалност „Медицина“. Има признати специалности по радиобиология и радиационна хигиена. Придобива и специализации по линия на МААЕ в Европейския институт по онкология, Милано, Италия, в Международната агенция за изследване на рака, Лион, Франция и др. През 2006 г. защитава дисертационен труд на тема „Рак на щитовидната жлеза в България след Чернобилската авария. Епидемиологично проучване“. От 2011 г. е доцент.
Тя завежда Научно-учебен отдел в Националния център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ). Лектор е в курсове за следдипломно обучение и за придобиване на правоспособност за работа с източници на йонизиращи лъчения (ИЙЛ).
Доц. Чобанова е член е на работна група на Асоциацията на ръководителите на Европейските компетентни органи за радиационна защита (HERCA).
Научните й интереси са фокусирани върху здравните ефекти след облъчване с йонизиращи лъчения от различни източници. Доц. Чобанова е провела редица проучвания за оценка въздействието на йонизиращите лъчения при професионално облъчени хора, медицинско облъчване, облъчване от радон в жилища, и след аварии. Участва в множество международни и национални научни проекти.