Докторизация заплашва следващия парламент
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Заради Ковид кризата партиите първосигнално решиха да напълнят законодателния орган с лекари
Листите са регистрирани, изборите свършиха. 2/3 от народните представители в 45-ия парламент са ясни, на 4 април ще доуточним само кои са второстепенните кандидати, които ще попълнят депутатските банки.
Ясни са избирателните нагласи, ясно е, че преференциалният елемент ще се използва по-малко от необходимото. За нас, избирателите, е оставено само едно - да се изненадаме, когато разберем, че някакви малки партии са прескочили с триста зора 4-процентната бариера или пък обратното - че смятани за “сериозни” играчи, не са успели да минат през ситото, пише Петьо Цеков във вестник Сега.
Кои депутати назначиха партиите?
Листите крещят едно - че партиите залагат на лекарите. Донякъде това е разбираемо - в тези ковидни времена е май нормално партиите да наемат доктори, които хем да внесат компетентност, хем да лъскат партийния имидж. Очевидно е, че партийците залагат на това, че кризата с COVID-19 няма да свърши скоро, че тя ще продължи през целия мандат. Заради това предположение през работните дни пленарната зала ще се превърне в медицински консилиум. Лекарите ще захвърлят белите престилки, ще сложат костюмите и вместо в болницата ще отиват на сутрешен рапорт в НС.
Работата е там, че партиите пренавиха пружината и през следващия мандат медиците ще бъдат мнозинство в НС.
От началото на кризата политиците се обградиха с доктори, сложиха ги отпред като заложници пред похитители. И днес Борисов вози в джипката медици, ходи да открива светнали детски отделения, които нямат нищо общо с детските отделения в провинцията - там, където докторите не са близки до сърцето на властта.
От старта на кризата всички партийци гледат да са по-близо до лекарите - едни търкаха коридорите като санитари, други дадоха трибуна на безумни специалисти, трети сами решиха, че имат необходимата ковид компетентност.
Разбира се, налице е и втората част от истината - след година във фокуса на общественото внимание много медици сега осребряват популярността си. Лошото е, че излизайки от системата, те правят това, срещу което се борят - увеличават натиска върху нея.
Лекарите в листите са толкова много, че с лекота могат да образуват 2-3 парламентарни групи, ако искат.
Започнете със здравния министър Костадин Ангелов, който освен че мачка пандемията с голи ръце, ще се бори и за изборен успех като водач на листите на ГЕРБ във Варна и Велико Търново. Вижте ръководителя на COVID-отделението на Инфекциозна болница доц. Атанас Мангъров, който с маска в джоба ще бъде водач на листата на АБВ във Варна и София.
Човекът, който забърква българската ваксина - проф. Андрей Чорбанов, ръководител на Лабораторията по експериментална имунология в Института по микробиология към БАН, пристана на партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" - води листа във Велико Търново срещу министър Ангелов.
“В листите на "Изправи се.БГ" има лекари, които работят в COVID-отделения, например водачът на листата в Кюстендил е лекарка на 34 години", обясни Мая Манолова.
Тъй като специалистите по вируси не са много, партиите отвориха врати за всички медици, без значение на специалността им. БСП например се подсили във Видин с хирурга проф. Димитър Раденовски, управител на ДКЦ „Св. Иван Рилски“. Доцент Стефан Найденов от Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести към ”Александровска“ е на избираемо място в 23-ти МИР. Във Велико Търново не са намерили лекар от хуманната медицина, но там на втора позиция е д-р Трифон Цветков, председател на Българския ветеринарен съюз.
Водач на листата на ГЕРБ в Плевен е онкохирургът проф. д-р Григор Горчев, почетен лекар на Медицинския университет в Плевен и шеф на клиника "Св. Марина". ГЕРБ е с още един доктор, водач на листа - изп. директор на МБАЛ „Св.Пантелеймон“, съдовият хирург д-р Димитър Рунков е начело в Ямбол.
Слави Трифонов пък даде партийния сектор "Здравеопазване" на армейския хирург д-р Ивайло Христов, кардиолога д-р Николай Драгнев и бившия директор на „Александровска” доц. д-р Силви Кирилов и разпръсна тези медици из листите си.
След като ни остави да гадаем три дни от коя партия ще се кандидатира - от ГЕРБ или БСП, пулмологът д-р Александър Симидчиев най-накрая рече, че „е важно медициината да заеме по-централно място в политическия спектър“, и избра да се кандидатира от “Демократична България”. С което научно доказа, че не може да съществува политическа сила без доктори.
Чакай, чакай - ами ДПС? Има и там, разбира се - Хасан Адемов е лекар , Нигяр Джафер също.
Ако професорите Венцислав Мутафчийски и Тодор Кантарджиев бяха кандисали, партийците щяха да отбележат голям шлем.
Разбира се, в парламента няма да има само доктори. Има поне пет големи групи хора, които присъстват в листите на тези избори
В БСП заложиха на дъщерите на партията
Дъщерята на Румен Овчаров Теодора е шеста в 23-ти МИР, дъщерята на Красимир Премянов Андреана е на четвърто място в листата за Бургас, дъщерята на кмета от БСП на община Медковец Венцислав Куткудейски Десислава е 10-а в червената листа в Монтана, а дъщерята на покойния депутат и зам.-министър Димчо Михалевски – Петя, е водач в Кърджали. Както виждате - синове няма, а дъщерите са сложени на неизбираеми места, но маркират бъдещото си политическо присъствие.
Втората партия, която заложи на жени - влекачи на листи, поставени на неизбираеми места, е ВМРО. Жени Калканджиева ще краси листата им в Хасково, тя е на последно място в нея, а Ернестина Шинова е накрая на листите във Варна и Шумен. “Знаете, че джендъризмът не е на мода във ВМРО, така че не се учудвайте на красиви жени в листите ни”, поясни Каракачанов. С което отвори място и за
нова партида кандидат-депутати - от шоубизнеса:
Кристина Димитрова, Искрен Пецов и Агент Тенев. Разбира се, няма как да не се отбележи и групата на шоумените, т.е. на ПП “Има такъв народ”, която ще я съкращаваме занапред като ИТН. Тук е бъдещата напълно оригинална парламентарна група на сценаристите. Редколегията. Тошко Йорданов, Филип Станев, Ивайло Вълчев, Александър Вълчев, Драгомир Петров са не просто водачи на листи, те са бъдещи депутати, свиквайте.
В БСП ще разчитат на още една група, която да дърпа листата - групата на бившите футболисти. Кокала от "Левски", Гецата от ЦСКА, синът на Марашлиев, както и Кордов от "Локо" Пд. Футболистите като дъщерите са подгряваща група, те трябва да носят гласове, без да мечтаят за депутатските банки. Не кой да е, а Пената и Петър Жеков ще трябва да донесат гласове на новите патриоти от НФСБ/"Воля".
По традиция партиите дадоха място и на
групата на политическите номади,
които четири години бяха верни на партиите си, но месец преди вота ритнаха стола и избягаха в друга посока. В листите на ВМРО се метна с плонж експертът по външна политика и борба с тероризма Боян Чуков, който официално напусна БСП. Чуков ще бъде трети в Стара Загора, което наподобява мисията на японско камикадзе. Този ход беше толкова странен, че дори роднините му не го разбраха. Дълбоко законспирираният човек на Цветан Цветанов Владислав Николов избяга от ГЕРБ месец преди вота. Той ще бъде водач на листата на „Републиканци за България“ в Плевен.
Изгонената от Слави Росица Кирова от Видин пък влиза в листата на ГЕРБ. Кирова беше координаторка на партията на Трифонов за Видин, но бе прокудена, след като се появи на снимка с премиера Борисов. Дясната Дани Каназирева взе завоя към ГЕРБ преди няколко години и вече стигна до 1-во място в листата на управляващата партия.
И не само отделни личности -
цели партии направиха лупинг в политическото пространство
Свободните демократи се озоваха заедно с комунистите, земеделците - някога самостоятелни играчи, а после части от лявото и дясното, сега се оказаха в един кюп с партии като ВМРО или коалиция като НФСБ/"Воля".
Някои партийци също направиха лупинг, но вътрешнопартиен - настана време за завръщане на уж прогонените. Делян Добрев се завръща със страшна сила в ГЕРБ. Същото прави и бившият вътрешен министър Младен Маринов. Освен двамата в листите на ГЕРБ се завръщат и изгонени герои като Данаил Кирилов. Направо учудващо е, че Цецка Цачева не се е появила отново в плевенската листа. По-интересно е, че някои от тези хора напуснаха с един ясен мотив - с тяхното низвергване ГЕРБ показа преди време, че се разграничава от "хората на Пеевски". Сега Делян Пеевски вече не е в листите на ДПС, но пък "неговите хора" се върнаха в листите на ГЕРБ.
Партиите са на път да докажат отново, че на парламентарни избори е важно да бъде пласиран активът, а не хората, които ще свършат работа в законодателния орган. През последните 4 години опозицията в лицето на БСП изпитваше истински затруднения в работата на НС поради тоталната липса на юридически капацитет. Депутатите на ГЕРБ пък напълно сдадоха законодателната си инициатива на чиновниците от правителството.
С подобни листи може да очакваме само още 4 години от същото.
НАПАРАПЕТВАНЕ
НАПАРАПЕТВАНЕ
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...