Димитър Белелиев: Прекъсвания на тока заради горещините - възможен сценарий и за България
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Енергийният експерт предупреждава за системни проблеми в енергийната система на страната
Изгасването на светлините заради горещините не е прецедент и може да се случи и в България. Това е мнението на д-р инж. Димитър Белелиев, основател на "АмонРА Енерджи" АД и енергиен експерт, изразено в предаването "Money.bg" на Bulgaria ON AIR.
Според Белелиев, България е отговорна за над 60% от проблемите в цялата енергийна система на Европа.
Неразрешените проблеми в енергийната система
Д-р инж. Белелиев подчерта, че нищо не се прави за решаване на съществуващите проблеми в енергетиката. Той обясни, че балансът между производство и потребление е критично важен, но в момента системата не може да бъде балансирана поради навлизането на големи възобновяеми енергийни източници (ВЕИ-та).
"Колкото е производството, толкова трябва да е и потреблението. В момента, поради навлизането на големи ВЕИ-та, системата не може да бъде балансирана," посочи Белелиев.
ВЕИ паркове и предизвикателства
Тази седмица стана ясно, че един от най-големите ВЕИ паркове – "Априлци", е заработил на пълни обороти. Въпреки че това е добра новина за инвеститорите, Белелиев подчерта, че това създава проблеми за енергийната система.
"В нормалните държави мислят за потребителите и за системата – Германия, Франция, цяла Европа инвестира в покривни централи," коментира Белелиев, давайки пример за по-ефективни решения.
Според него зеленото производство на енергия трябва да бъде там, където има консумация, за да може системата да бъде стабилна и предвидима.
Забавени европейски програми и последствия
Белелиев изрази своето разочарование от забавянето на европейските програми, които според него са оставили България неподготвена за енергийната криза.
"Тази криза нас ни завари неподготвени и цените скочиха. Това, че няма спиране на тока от мащаба на Западните Балкани, може би ще започне да се случва скоро и в България. Политиката обърква цялата енергетика в България," подчерта Белелиев.
Ядрената енергетика – бъдеще за Източна Европа
Данни от Bloomberg сочат, че Източна Европа се подготвя за нова вълна инвестиции в ядрената енергетика, подтикнати от енергийната криза и високите цени на електрическата енергия. Белелиев посочи, че строителството на една такава централа отнема в най-добрия случай 15 години.