Деян Василев: Обмяната на валута струва на българите около 500 милиона лева годишно
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 4
Около милиард лева годишно струва на България лукса да има собствена валута, коментира финансовият консултант
Финансови експерти дискутират ползите и недостатъците от приемането на еврото в България.
Ежегодно българите губят около 500 милиона лева за обмяна на валута, а поддържането на собствена парична единица струва на страната приблизително един милиард лева годишно. Тези данни бяха представени по време на дискусия в предаването "Твоят ден" по NOVA, където финансови експерти обсъдиха предимствата и недостатъците от евентуалното приемане на еврото в България.
Финансовият консултант Деян Василев изрази мнение, че българският лев е "лукс", който страната не може да си позволи. Той подчерта, че наличието на собствена валута прави България по-малко интегрирана в европейската икономика.
"Бордът е временна мярка, въведена извънредно. В еврозоната България ще ползва много благини - лихвите по държавния дълг също ще намалеят", заяви Василев. Той допълни, че основният риск за страната би бил прекомерното харчене и натрупване на непосилни дългове, но в момента България е далеч от такъв сценарий с дефицит под 3%.
Експертът подчерта важността на балансирания бюджет за избягване на задлъжнялост и отбеляза, че повече от половината държави в еврозоната не изпълняват критериите за инфлация.
От друга страна, Димитър Събев от Института за икономически изследвания към Българската академия на науките (БАН) изрази несъгласие с твърденията, че приемането на еврото би било катастрофално за България. Той характеризира валутния борд като паричен режим, използван през 19-ти век от колониалните сили.
"В нашия случай в него има около 30 милиарда лева, които се въртят в българската икономика. Освен това имаме 72 милиарда под формата на чужди активи - най-вече долари и ценни книжа", обясни Събев.
Той критикува антиеврореториката, определяйки я като проява на финансова неграмотност или резултат от частни интереси. Според Събев, основната причина за ниската цена на труда в България е именно валутният борд, което води до рязко намаляване на населението.
Експертът изрази мнение, че ако България беше част от еврозоната, фалитът на Корпоративна търговска банка (КТБ) е можело да бъде предотвратен.
Докладвай този коментар за нередност
×фена на Путин: А политическото крадене 50 милиарда. Не е проблемът в обмяната значи.
Докладвай този коментар за нередност
×Pyce: А сегашните политици ни струват ЖИВОТА!!! ПО 20-30МЛРД НА ГОДИНА!!!
Докладвай този коментар за нередност
×dgd: Така е - да имаш армия също струва скъпо - по добре да поканим някой друг да ни пази.