Депутатите от „Възраждане“ внесоха в парламента законопроект за личния фалит на физически лица

0
От партията предлагат нови механизми за справяне с неплатежоспособността
От партията предлагат нови механизми за справяне с неплатежоспособността Снимка: Народно събрание на РБ

От партията предлагат нови механизми за справяне с неплатежоспособността

Народните представители от ПП "Възраждане" внесоха в 50-то Народно събрание новия "Законопроект за несъстоятелност на физическите лица". Този законопроект цели да предложи ефективно решение на проблема с лошите кредити, който засяга значителна част от българското население, съобщават от партията.

Праг на бедността и икономическата реалност

България остава най-бедната страна с най-ниски доходи на глава от населението сред държавите членки на Европейския съюз. През 2023 година на прага на бедността са били 1 325.9 хил. лица, или 20.6% от населението на страната, при линия на бедност средно за страната в размер на 637.92 лв. на месец на лице от домакинство. В сравнение с предходната година, размерът на линията на бедност е нараснал с 21.3%.

Необходимост от законодателни промени

Законопроектът на "Възраждане" се стреми да предложи законов механизъм, който да позволи на физическите лица да обявят несъстоятелност и да се освободят от тежестта на неплатежоспособността. Това би трябвало да бъде решение на проблема с лошите кредити посредством бърза, ефективна и оптимална по себестойност процедура.

История на законопроектите за несъстоятелност

През последните три години бяха внесени четири различни законопроекта за несъстоятелност на физическите лица. Всеки от тях беше подложен на обществени изслушвания и дебати в пленарната зала, което доведе до преосмисляне и коригиране на техните слаби страни. Законопроектът на "Възраждане" надгражда предишните разработки и взема под внимание становищата, изразени при техните обсъждания.

Основни положения на новия законопроект

Според новия законопроект, длъжник, който в продължение на повече от шест последователни месеца не е в състояние да изпълни едно или повече парични задължения към свои кредитори на обща стойност над шест минимални работни заплати, има право да обяви несъстоятелност. Държавната такса за разглеждане на молба за откриване на производство по несъстоятелност е символичната сума от 10 лв.

Процедура и компетентност на съдилищата

Производството по несъстоятелността ще се прекратява с обявяване на длъжника за неплатежоспособен, ако са изминали 18 месеца от започването му и масата на несъстоятелността е изчерпана. Компетентни съдилища по несъстоятелността ще бъдат районните съдилища, което ще облекчи длъжниците от малките населени места в страната.

Различия с предишните законопроекти

Предишните законопроекти, предложени от други политически партии, предвиждаха неплатежоспособност в продължение на 12 месеца за задължения по-големи от 24 минимални работни заплати. Законопроектът на "Възраждане" обаче се стреми да предложи по-реалистично решение, което да отговаря на нуждите на обикновения гражданин.

Обратна връзка от гражданите

Законопроектът е съобразен с потребностите на българските граждани и техните нужди. Народните представители от "Възраждане" са провели многобройни срещи с хора от най-бедните региони на страната и са включили техните предложения в законопроекта.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    9
    До 5-ти
    Че колко пъти вече предложения,внасяния и отегляния и ослушване? Да питаме Майчето Манолова? От кога е тая работа?
  • 1
    8
    ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ
    ТОЗИ ЗАКОН ГО ПРИЕХА В ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЪЮЗ ПРЕДИ ПОВЕЧЕ ДВАДЕСЕТ ГОДИНИ,А В ДРУГИ ДЪРЖАВИ ГО ИМА ОТ ВРЕМЕ ОНО.КАК Е В СЪВЕТСКИЯТ СЪЮЗ? НЕ ЗНАМ.НО ТАМ Е ПО ДОБРЕ ОТ БЪЛГАРСКОТО РАЗОБЕДИНЕНИЕ.
  • 1
    7
    До 6
    Всеки знае, че патериците са две, а политическите са още повече.
  • -1
    6
    Кокорчо Василев до СоМчо Ганев...
    Ааа не,всеки знае,че ние,ДеБил-ПеПерастите,сме патерицата на ГЕРБ - с тях бяхме в сглобка.Освен това изпрахме и Шиши - даже наш ДеБел Ристю Бойкикев мазно кафенце му пи в скута! Иначе и ние имаме проект за подобен закон,но е толкова некадърен,колкото са и промените в конституцията направени от Шиши и Бойкикев!
  • 1
    5
    до тъпчо
    Ти се радвай,че са го внесли защото този закон засяга теб конкретно и себеподобните ти мизерници дето нямат 5 стотинки в джоба ама са пълни с кредити хахаха
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари