Дават име на мамута в Русе
- Редактор: Мария Попова
- Коментари: 0
Мамутът в новооткрития екомузей с аквариум в Русе се превърна в хит сред малчуганите в града. Музейните работници са решили да му изберат име, за да бъде по-увлекателен разказът им за праисторическото чудовище. Това ще стане след допитване във Фейсбук страницата на културния институт.
“Решението ни да бъде експониран точно този мамут не е случайно. Mammuthus primigenius е живял допреди 10 000 години и е известно, че праисторическият човек е ловувал това страшилище. Нашата цел е да покажем връзката на хората с природата, а не просто еволюционното развитие на животински видове. Именно в това е разликата между екомузея и природонаучния музей”, обяснява уредникът на отдел “Природа” в Регионалния исторически музей в Русе Венцеслав Петков. Екипът на отдела и директорът Николай Ненов са авторите на подредбата в сградата, а финансирането е осъществено по Оперативна програма “Регионално развитие” с проект на община Русе.
Петков разкрива, че косматото страшилище с огромни бивници всъщност е направено от стиропор. “Най-лесно беше да поръчаме от Китай пластмасов скелет на мамут и проблемът щеше да бъде решен. Но ние искахме децата и посетителите в музея да видят как в действителност е изглеждало това огромно животно”, продължава разказа си Петков.
Двама русенски художници – Даниел Кънчев и Ясен Тодоров, се заели да реализират идеята. Най-напред била изработена малка глинена фигурка на мамута и след като тя била одобрена от музейния екип, започнала същинската работа. В продължение на четири месеца Кънчев и Тодоров с помощта на шестима свои ученици сътворявали експоната с височина 3,20 м и дължина 4,50 м. Фигурата била издялана от стиропор на втория етаж, където пространството позволявало да се работи, а след това нарязана на части и пренесена за постоянно етаж по-долу. Там мамутът бил сглобен, а след това шпаклован с гипс като жилищна сграда. В специализирана фирма в Германия били поръчани стъклените очи, но тъй като нямало за мамут, им изпратили очи на слон.
“Най-трудно ни беше да направим козината. Отначало мислехме да бъде от кокосови влакна, но те се оказаха неподходящи. После решихме да е юта и за целта посетихме фирма “Юта” в Русе. Върнахме се малко обезверени, защото влакната, които там използват за матраци, са с дължина 2 сантиметра, а на нас ни трябваха 60-сантиметрови. Обикновените кълчища се оказаха решението”, не без хумор разказва Петков. Приятел на музейните работници дарил 150 кг кълчища и в продължение на дни шестимата ученици ги боядисвали с тъмнокафява боя за памучен плат. След това заедно с художниците ги лепели по голото гипсирано туловище на мамута и един час преди тържественото откриване на музея в неделя животното било напълно “облечено”. Не успели да сложат единствено опашката.
Макар че е най-интересен за децата, мамутът не е единственият любопитен експонат в екомузея. В неговите зали е представена флората и фауната на Долен Дунав по интересен начин чрез диорами, загатващи за присъствието на човека в света на животните. До отсечен дънер се вижда захвърлена пластмасова бутилка и брадва с изгнила дръжка, сред разкошната гора и красивите й обитатели личат следите от гуми на джип. Посланието е, че трябва да се замислим за отношението си към природата.
Нито едно животно в музея не е убито за да бъде експонирано. След отричането на т. н. барутна орнитология убиването на животни не е практика на нито един природонаучен музей. Една част от препарираните бозайници и птици в екомузея са от Спасителния център за диви животни в Стара Загора, които ветеринарите не са успели да излекуват, други пък са намерени мъртви и предадени на музейните работници след съответната процедура.
Екомузеят разполага с една от най-богатите колекции на вкаменелости на хоботни бозайници в България. Тук е експонирана единствената в света долна челюст на Mammuthus rumanus, живял преди 3 млн. години. Тя е открита през 1965 г. в пясъчна кариера край с. Босилковци, Русенско, от известния български палеонтолог Михаил Халваджиев. Показани са и огромни кости на мамути, открити на територията на Русенска област. Чрез интерактивна игра, като едни истински палеонтолози, посетителите могат да намерят вкаменелости на мамути и ако ги подредят правилно, да получават поздравление.
Ангел Янчев: Скандалната постановка на Малкович донесе...
Кирил Петков покори Седемте рилски езера със сноуборд
Община Русе изненада неприятно пенсионерите
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници