Държавата може да бъде съдена, ако църквите разпространят заразата
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 3
Държавата може да бъде съдена, ако църквите, които властта отказа да затвори въпреки пандемията, се окажат причина за разпространението на коронавируса.
Около това мнение се обединиха повечето юристи, пише "Сега".
"Свободата на съвестта и на вероизповеданието не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други граждани", казва конституцията.
Според някои съдии и адвокати този текст може да бъде приложен пряко и ако някой се разболее или загуби близките си, да заведе дело по Закона за отговорността на държавата. Някои юристи смятат дори, че може да се търси и наказателна отговорност за длъжностно престъпление от премиера Бойко Борисов или здравния министър Кирил Ананиев.
Борисов, например, постоянно се хвали как единствено България е оставила църквите отворени. По време на среднощния брифинг, на който бе обявено "заключването" на София, шефът на националния щаб Венцислав Мутафчийски отрече отворените храмове да са проблем на фона на хилядите хора, които преди Великден напуснаха София. На Цветница обаче за причастие се ползваше обща лъжица.
В интервюто си пред сайта "Епицентър", в което се обяви и за инструмент в ръцете на Господ, главният прокурор Иван Гешев също застъпи позицията, че не би било по-добре църквите да се затворят.
"Това, че не затворихме храмовете, е знак от Господ, че нещата у нас ще се случат добре. Защото, за разлика от много църкви, които твърдят, че са ортодоксални православни християни, ние сме единствените, които не затворихме храмовете. А да затвориш храм е все едно да затвориш болница. (...) Това, че не са затворени църквите, не мисля, че е нещо лошо и че поставя опасност за здравето на българските граждани. Сигурен съм, че дори на Великден там няма да има много хора", обясни Гешев.
Част от специалистите, с които "Сега" разговоря, са на мнение, че няма как да се търси наказателна отговорност без специален състав по Наказателния кодекс. "Без Наказателния кодекс няма как да се позовеш на конституцията. Конституцията трябва да се спазва, но трябва да има разписана санкция", обясни бивш конституционен съдия. Според него въпросът с църквите е можело да бъде решен през закона за извънредното положение.
Магистрати допълниха, че за да е успешен иск по Закона за отговорността на държавата, ще трябва да бъде доказана причинната връзка между поведението на администрацията и вредата. Според тях това би било много трудно.
"Не бих искал към това държавата да бъде съдена, би изглеждало мародерско на фона на всички добри мерки, които бяха взети", коментира адвокат Михаил Екимджиев. Но и той смята, че няма законова пречка за искове, ако се докаже, че има рязък скок на броя на заболелите, който е пряко свързан с отворените църкви. Той обясни още, че държавата трябва да предприеме всички мерки за запазване на живота и здравето на хората. За целта всички по-периферни права може да бъдат пропорционално ограничавани. За непредприети мерки според него може да се търси и наказателна отговорност от премиера.
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
РИОСВ - Русе издаде предписания за ограничаване на...
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...