Дами обуха различни обувки за равенство между половете
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 6
Русенският клуб на Сороптимист Интернешънъл и университетът инициираха разговор за ролята на жените
Днес в Докторантската зала на Русенския университет, известна още като Зала на бъдещето, се проведе среща с млади учени и граждани на Русе под надслов „Жени в STEM". В навечерието на 8-ми март, Клуб Русе на Международната женска организация Сороптимист Интернешънъл и Русенския университет „Ангел Кънчев" инициираха разговор за ролята на жените в науката, технологиите, инженерните професии и математиката (STEM).
На срещата присъстваха зам.-ректорът по Международно сътрудничество доц. д-р Галина Иванова, преподаватели от Русенския университет и членове на СИ Клуб Русе.
Дамите показаха своята ангажираност към темата за равноправието между половете, като обуха различни обувки, а целта на кампанията е да привлече общественото внимание към глобалното неравенство между половете в почти всички аспекти на живота.
По интерактивен начин, чрез платформата Kahoot, участниците провериха знанията си за известни жени в науката и научиха интересни факти за някои от тези пионери в областта на информационните технологии, медицината, физиката и други научни области.
Интересна беше дискусията за ролята и мястото на жената в икономическия и политическия живот в страната. Някои данни на Европейския парламент предизвикаха гордост, а именно, че България е на трето място в Европейския съюз по дял на жените учени и инженери в страната. Пред нас са само Дания (52,7%) и Литва (51,6%). Със своите 50,9% жени, занимаващи се с наука, страната ни попадна в положителната класация на ЕП. Това означава, че жените в науката в България са повече от мъжете, съобщават от Русенския университет.
Има и над какво да се работи, за да се постигне равенство между половете, залегнало в директивите на ЕС и ООН. Една критична област е неравенството в заплащането. В България мъжете получават с 12,2% по-високо заплащане от жените като за Европа процентът е 12,7. Професията с най-големи разлики в почасовото заплащане в ЕС е тази на мениджърите: с 23 % по-ниски доходи за жените, отколкото за мъжете.
Като цяло, трябва да се борим срещу някои фундаментални предразсъдъци и стереотипи, заседнали в мисленето и на двата пола. Изследване на ООН от 2023 година сочи, че почти половината от хората по света смятат мъжете за по-добри политически лидери, а 43% ги считат за по-добри бизнес ръководители. Още по-пряка вреда за благосъстоянието на жените се отчита във възгледите за насилието - според повече от един на всеки четирима души е оправдано мъжът да бие жена си, сочи Програмата за развитие на ООН. Докато не бъде променена тази статистика, организации като Сороптимист Интернешънъл ще имат своето място и важна роля в нашето общество.
Докладвай този коментар за нередност
×мммм: Жените искат ли равенство и при работата по строежи, мини и цехове? ... или само в офиси с климатик ?!
Докладвай този коментар за нередност
×Ауууу: А къде е павликенският мазен цървул да смени цървула с дамска обувка та пак да бъде във фокуса на медиите и да се пъчи като феминист.
Докладвай този коментар за нередност
×феминист: баси глиганите
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: Сексизмът е примитивна женска измислица. Нещо не им е наред на тези жени. Приличат на разочаровани педерасти.
Докладвай този коментар за нередност
×Йордан Петров: Мъжете за сега се справят доста добре във всички дейности където традиционно жените уж доминираха. Има мъже гдето връткат такива свирки, че никоя жена не може да го постигне. Да не говорим за аналния секс! Ха-ха! Колкото до кухнята, отдавна е доказано, че мъжете готвачи са най-добрите.