Да живееш в постоянна изолация - разказ за хората, които са откъснати от света
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Как COVID-19 промени живота на и без това изоставените възрастни хора, които живеят сами из българските села
Пандемията и старостта. Най-застрашени от усложненията от COVID-19 са възрастните хора. За тях говорим от началото на кризата. Как обаче COVID-19 промени живота на и без това изоставените възрастни хора, които живеят сами из българските села – разказва репортетът на NOVA Мартин Георгиев.
64-годишният Тодор Тодоров е единственият жител на Зеленик. Това е махала в Еленския балкан, в която бай Тошо живее изолиран от света. Доброволно.
Той е роден там, единствено дете. Израснал е с родителите си, няма семейство, а вече няма и съседи. Изминал е половин век, за да се стигне до обезлюдяването на Зеленик.
„Имаше към 500 човека. Имаше хора, къщи имаше, животни, добитък, но отдавна…”, разказва той.
64-годишният самотник е работил като монтьор в местния ДАП. Има 30 години стаж. Не му достигат още 8, за да се пенсионира. Сега, живее от помощи и каквото даде Балкана. За покупки слиза веднъж седмично в най-близкото село Костел. Прави преход от четири часа пеша – цената да остане сам със себе си и... питомците.
„Ставам сутрин, храня животните – кучета, котки. Някое дърво си нарязвам и нацепвам. Някаква работа си свършвам. Падне ли снегът – телевизията, паля печката, огнището, на топло и така”, казва той.
Бай Тодор от Зеленик следи дневния ред на обществото. Вече нищо не може да го учуди. „Живях през комунизма, през демокрацията и сега – този вирус. Този, коронавирус, беше върхът. Не ме е страх. От какво да ме е страх”, коментира той.
Пенчо Милков: Още една прекрасна мечта е на път да се...
Модерен търговски комплекс ще обслужва пътниците при Дунав...
Пенчо Милков: Още една прекрасна мечта е на път да се...
Васил Найденов: Работя от 18-годишен, но държавата ме остави...
Васил Найденов: Работя от 18-годишен, но държавата ме остави...