Да сменим личния лекар в Русе: Мисия (не)възможна!
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 12
Джипитата не приемат нови пациенти
Броят на общопрактикуващите лекари у нас драстично намалява, а нови попълнения в редиците им почти няма. До края на юни всеки здравноосигурен може да смени личния си лекар, обаче при тези обстоятелства това се оказва мисия невъзможна. В Русе за 24 години от началото на здравната реформа договора си със Здравната каса са прекратили 60 лекари.
Броят на личните лекари в Русе е намалял с над 40% - в момента те са 86 при 146 през 2000 година.
Практиките са запълнени и не приемат нови пациенти. Айлин Еминова дълго търсила за себе си и за детето си общопрактикуващ лекар.
"В Русе трудно се намират лични лекари. Още в началото на бременността почнах да си търся и намерих след като родих личен лекар. Не приемат всички лекари вече, отказват", коментира Айлин Еминова, предаде БНТ.
За последните 5 години в Русе са регистрирани само трима нови общопрактикуващи лекари.
"Твърде малко е на база на това, че те намаляват. В смисъл – повече са тези, които прекратяват практика поради една или друга причина – поради навършване на пенсионна възраст, заради смърт на общопрактикуващия лекар, имаме прекратени 2 договора на двама ОПЛ, които откриха практика за специализирана извънболнична медицинска помощ", обясни Живка Георгиева – началник на отдел "Извънболнична помощ".
Специалността е непривлекателна най-вече заради голямата натовареност - да са на разположение 24 часа, както и конфликтните ситуации.
"Те са на първа линия и пациентите, първият лекар, с който се сблъскват. Неразбирането на част от пациентите, че ОПЛ не са само да раздават направления", каза Живка Георгиева – началник на отдел "Извънболнична помощ".
Д-р Айрин Сюлейман е общопрактикуващ лекар от 6 месеца. Тя е само на 27 години. Преди това 3 години е работила в друга практика. И е от малкото, които записват нови пациенти.
"Приятелка ми я препоръча, която е доволна", сподели Теодора Маркова.
Въпреки натовареността, д-р Сюлейман има желанието и ентусиазма да работи.
"Труден е процесът, бих казала, много стъпки, всичко е ново, макар и да бях малко запозната с процеса. Работата при нас е непредвидима, риска винаги го има, отговорността на 100% я има. Но когато си обичаме работата, всичко си заслужава просто", категорична е д-р Айрин Сюлейман – общопрактикуващ лекар.
В русенска област няма незаети практики, включително и по селата. Но ако броят на личните лекари продължава да намалява, в един момент може да се окаже, че има здравноосигурени без достъп до медицинска помощ.
Докладвай този коментар за нередност
×до 11: Това че си добър лекар не те прави добър ръководител! В случая не визирам никого, просто констатирам! Много ми е интересно, докога обущар ще дава акъл по-високо от обувките?!? Само бъпгаринът може: 1. Да дава акъл без да разбира. 2. Да прави всичко без да е учил за него.
Докладвай този коментар за нередност
×До 10: Няма като цяло политика за създаване на кадри и предаване на опит.Само дипломи за началници не топлят никого.На "Медика - та" шефът е лекар и това има значение.
Докладвай този коментар за нередност
×до този с мнението: За директор на болница не се изисква да е мидицинско лице! Директорът е мениджър, даже и специалност има такава - здравен менджмънт! Какъв е иван иванов, не знам, но ако няма нужното образование явно ще е политназначение! Сега проверих и: „Инж. Иван Иванов е завършил ВНВАУ „Г. Димитров“, Шумен, има магистърска степен по финанси и здравен мениджмънт от Стопанска академия „Д. А. Ценов“, Свищов.“ Явно има нужното образование.
Докладвай този коментар за нередност
×За сведение: В РУ Не! се обучават Висши медицински кадри в смисъл Лекари.
Докладвай този коментар за нередност
×Моето мнение: Болница "Канев" е 83% държавна и 17,11% е с общинско участие.Директор гербаджия,не медицинско лице.Правете си изводи.