Да приемаме ли мелатонин или не?

0
Мелатонинът е отговорен за времето на заспиване
Мелатонинът е отговорен за времето на заспиване

Мелатонинът е естествен хормон, който регулира биологичните ритми. Произвежда се предимно от епифизата – структура с размер на грахово зърно, разположена в основата на мозъка

Въпреки, че има множествени последствия за редица от функциите на организма ни, основният му ефект остава синхронизирането на цикъла сън – събуждане. Мелатонинът е отговорен за времето на заспиване, пише Здравето.

Мелатонин на таблетки

Това е лекарство с рецепта за хора над 55 години, които имат трудности със заспиването, водят нощен живот или се събуждат рано.

Мелатонин в добавки

Препоръчва се за хора, които имат реално фазово забавяне. Позволява ви да заспите и да се събудите по-рано. Важно е обаче, лекарят да потвърди нуждата от приема му с помощта на дневник на съня, тъй като, ако това е друго разстройство, рискувате напълно да нарушите съня си.

Хранителните добавки (често свързани със седативни билки, като валериана и пасифлора) трябва да осигуряват не по-малко от 2 мг мелатонин на ден. Препоръчителната доза при леко безсъние обикновено е 1 мг на ден.

За някои хора обаче, тези добавки с мелатонин могат да имат странични ефекти. Те не се препоръчват за бременни и кърмещи жени, деца и юноши, пациенти, страдащи от възпалителни заболявания (болест на Крон, улцерозен колит, ревматоиден артрит и др.) и автоимунни болести. Препоръчва се да се предписва от лекар, ако се провежда медикаментозно лечение (с транквиланти, антидепресанти).

Ефективен ли е мелатонинът при нарушен биоритъм или смяна на часовите пояси?

Така нареченият хормон на съня е ефективен само в определени случаи:

• безсъние поради забавяне във фазата на съня, по-специално поради лоши навици (късно лягане, използване на телефони, гледане на телевизия и др.);

• безсъние при хора над 55 години, особено ако човек се събужда твърде рано;

• за хората с болест на Паркинсон или деменция, мелатонинът помага за стабилизиране на съня и безпокойството през нощта.

Мелатонинът също може да подобри и симптомите при смяна на часовия пояс, но само когато пътувате на изток, с разлика във времето от 5 до 10 часа. В такива случаи се приема в рамките на първите два до три дни, от 19:00 до 20:00 местно време. Мелатонинът не е полезен при свързано с безпокойство безсъние и ранно събуждане поради депресия.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари