Д-р Кантарджиев: Най-опасни са кърлежите в градските градини
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Най-опасни са кърлежите в градските градини, докато кърлежите в природата са редки и не са рискови преносители на заболявания.
Това заяви пред БНТ проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на Национален център за заразни и паразитни болести.
Заради опасността от кърлежи в градовете, държавата трябва да упражнява контрол върху пръсканията срещу насекоми по парковете, заяви проф. д-р Кантарджиев. Той напомни, че носенето на кърлеж за изследвания не дава стопроцентова гаранция за наличието на заболявания.
Той призова ухапаните от кърлежи да приемат две таблетки доксициклин (Doxycycline), който намалява опасността от евентуално заразяване десетки пъти. Друг полезен съвет, който проф. Кантарджиев даде, е стопаните, които махат кърлежи от домашните си животни, да използват медицински ръкавици, за да предотвратят заразяване чрез рани на ръцете.
Проф. Кантарджиев напомни, че ефективният начин за махане на кърлежи е лесен, като след това мястото трябва да се дизинфекцира с безцветен разтвор.
проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ: Кърлежът не се върти, не се гори и не се маже с олио. Трябва с тънка пинсета да се хване хоботчето му най-близко до кожата. Друг начин е да се направи възел около кърлежа със здрав конец и да дърпаш.
Относно западнонилската треска, пренасяна чрез комари, проф. Кантарджиев напомни, че в България заболеваемостта е много рядка. Ако 160 души бъдат ухапани от приносител на вируса, симптоми проявява само един човек със сравнително ясни симптоми:
проф. д-р Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ: Главоболие, температура, загуба на съзнание или дезориентация, напъни за повръщане. Веднага се търси лекар невролог и се лекува. Останалите от ухапаните не разбират, че са заболели. 15-20% вдигат температура и имат болки в мускулите, но не разбират, че са заболели от нилска треска.
След подобно преболедуване се придобива имунитет.
Приносителите на западнонилската треска хапят след 18 ч., така че прозорците трябва да се замрежват или да се използват апарати за отблъскване. Проф. Кантарджиев напомни, че препаратите репеленти също са ефективен начин за отблъскване на комари. Репелентите не бива да се използват върху бебета, изтъкна той.
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Вашингтон знаел предварително за руската ракетна атака
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Умишлено посегателство върху ледената пързалка в Русе