Д-р Аспарух Илиев: Класическият метапневмовирус преминава леко при здрави хора
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Вирусът се среща от столетия и рядко мутира
Човешкият метапневмовирус, който отново идва от Китай и доведе до връщане на задължителните маски в болниците във Великобритания, най-вероятно не представлява сериозна заплаха за по-голямата част от населението. Това става ясно от изявление на инфекциониста и ръководител на лаборатория към Медицинския университет в Берн д-р Аспарух Илиев.
"Човешкият метапневмовирус е много подобен на известния ни респираторен синцитиален вирус, открит в началото на 2000 година в Холандия. Но вече знаем, че вероятно от столетия е в обращение в обществото", обясни д-р Илиев. По думите му, между 60 и 70 процента от обществото се среща с този вирус още в ранна детска възраст.
Рискови групи
Експертът подчертава, че вирусът може да бъде по-опасен за определени групи от населението. "Една от особеностите на тези вируси е, че са по-опасни за децата на възраст около 2 години и за възрастните хора над 65 години, както и такива с по-нисък имунитет или болни от рак. При тях вирусът може да предизвика по-сериозно заболяване", поясни специалистът.
Стабилна генетична структура
Успокоителен е фактът, че този тип вируси са генетично стабилни. "Те са доста стабилни. В някои случаи не се променят с десетилетия", коментира д-р Илиев. Въпреки това, експертът посочва, че за окончателна оценка на опасността е необходимо Китай да сподели точната генетична информация за вируса.
Препоръки за превенция
В Азия носенето на маски е често срещана практика при всяка инфекция. Д-р Илиев препоръчва използването на медицинска маска като ефективен метод за намаляване на риска от заразяване.