Черешопризводител в Силистренско: Румънците предпочитат градините в Русенско
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 3
В Силистренско череши има, но пазар - няма
Средно ранните череши, отглеждани от Земеделска кооперация „Нива 93“ в силистренското село Иширково вече са отрупани с плод, но им е нужна поне седмица, за да излязат на пазара. 110 дка череши отглеждат в стопанството, от които 20 дка са ранни и вече са обрани.
„Пазар обаче няма, идват само малки търговци с бусове по 1 тон. Зареждаме и нашите магазини, където цената на дребно е 3 лева“, разказва председателят на кооперацията Велика Стоилкова, цитирана от Агри.бг
Румънски купувачи също няма, тъй като те предпочитат да пазаруват от местата, които са по-близо до Букурещ - градините в Русенско, край село Нова Черна и Тутракан, където също има черешови насаждения, става ясно от думите ѝ.
В овощните градини на кооперацията освен череши се отглеждат още кайсии, сливи и праскови.
Кайсиите все още не са узрели, но очакваната реколта е слаба. Плодовете при ранните сортове са измръзнали, тъй като пролетните студове достигнаха до критично ниски температури. Очакванията за добив от 1 000 тона кайсии няма да се оправдаят, сочат прогнозите на опитната агрономка. Едва около 400 тона ще приберат в стопанството.
300 дка с кайсии вече са изкоренени, а на тяхно място се отглежда царевица.
Поради липсата на преработвателно предприятие в региона, през летния сезон плодовете от Иширково се транспортират до пловдивското село Катуница.
Липсват купувачи и на суровината за прословутата кайсиева ракия, големите винпроми почти са прекратили изкупуването на плодове за високоалкохолната напитка.
Прасковите и сливите, които се отглеждат органично, не се изкупуват като биопродукти, а на много по-ниски цени.
„Времето тече, а още не е ясно по дадена мярка, ако я ползваме, какво ще получим, нито условията са категорични. Все се умува, все нови предложения се правят, а годината почти се преполови и се закъснява твърде много“, коментира Стоилкова ситуацията в новия програмен период.
Кооперацията има да получава още 1 млн. лева субсидии по различни интервенции. Графиците за изплащането обаче не се изпълняват, а за някои мерки има индикации, че финансирането не е достатъчно.
„Мисля, че цялата селскостопанска политика на държавата е объркана, получаваме много субсидии, но на парче, така че за всеки да има по малко“, казва председателят на ЗК „Нива 93“.
За пример тя дава борбата с градушките и предлага вместо да се дават на няколко производители средства, парите може да се съберат и да се направи съвременен полигон за борба с градушките, вместо да се използват стари технологии и разни пушкала за разбиване на облаците.
Според нея така стои въпросът с напояването, както и с преработвателната индустрия. „Вместо да получава всеки по 2 млн. лева, да се обединим и да имаме един добър консервен комбинат в региона, а не да караме плодовете за преработка на 300 км“, споделя още Велика Стоилкова.
Докладвай този коментар за нередност
×бъчваря: Правете ракия, компоти, мармалади...аз ли да ви уча?
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: До 1 - Хубави идеи давате, но се поинтересувайте за всички формалности, които са нужни за реализацията им. Ще ви се завие свят! Тази сутрин по телевизора някакъв от кюстендилско обясняваше как берачите, с които са се разбрали да дойдат да работят, изобщо ги няма. Попитайте как си намират работници производителите на плодове. Интересно е.
Докладвай този коментар за нередност
×Румънеско: "Липсват купувачи и на суровината за прословутата кайсиева ракия" - Верно ли ? Ама внасяме сушени кайсии от туркия, чили и от къде ли не. Гърците правят ликьори от техни цитруси и от какво ли не, а вие не можете да си реализирате плодовете дето земята българска ги дава ? Направете си фабрика за преработка и правете продаваеми ликьори, ракии и каквото се сетите. Ще чакат те някой тарикат да им изкупува плодовете , верно ли !?!