Чехия ще строи нови ядрени блокове
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 5
Страната планира да затвори всички въглищни централи до края на следващото десетилетие
Чешката република предприема амбициозен план за енергийна трансформация, който предвижда затваряне на всички въглищни централи до края на следващото десетилетие и насочване към атомната енергетика. Премиерът Петр Фиала обяви този мащабен план по време на пресконференция, след като подписа договор с южнокорейската компания Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) за изграждане на два нови реактора в АЕЦ „Дуковани“.
Южнокорейската компания KHNP спечели търга за изграждане на два нови 1000-мегаватови блока в АЕЦ „Дуковани“. В конкурса, организиран от чешкото правителство, KHNP беше предпочетена пред френската държавна компания EDF. Всеки от новите блокове се оценява на 200 милиарда крони (7,91 милиарда евро), като планираното им пускане в търговска експлоатация е през 2038 година, информира БГНЕС.
„Корейската оферта беше по-добра на практика по всички оценени критерии“, коментира премиерът Фиала. Той също така разкри, че ще се водят преговори с KHNP за изграждането на още два нови блока в АЕЦ „Темелин“. Окончателното решение за този проект трябва да бъде взето до края на тази година.
Плановете за започване на строителството на новите реактори бяха обявени още през миналата година, като до есента на 2023 година Чехия получи обвързващи предложения от френските и южнокорейските участници в търга. Американската компания „Уестингхауз“ също представи своите предложения за пети блок на АЕЦ „Дуковани“ и необвързващи предложения за още три блока в същата централа и два в АЕЦ „Темелин“. Въпреки това, след като чешкото правителство промени условията на търга през февруари тази година, „Уестингхауз“ отпадна, тъй като не отговаряше на необходимите условия.
„С успешни проекти в Южна Корея и Обединените арабски емирства, KHNP доказа, че строи навреме, качествено и по договорената цена. Вярваме, че KHNP е най-добрият вариант за Чешката република по отношение на навременното завършване на първия реактор до 2036 година и енергийната сигурност“, заяви изпълнителният директор на KHNP Юхо Уанг.
KHNP също така подчерта, че реакторът APR-1000 вече е получил европейско сертифициране и е проектиран специално за износ в европейски страни, като отговаря на най-новите стандарти на Международната агенция за атомна енергия и Западноевропейската ядрена асоциация регулатори. Компанията вече е идентифицирала над 200 потенциални чешки доставчици и е подписала 50 меморандума за разбирателство.
През пролетта на 2024 година Европейската комисия одобри държавна помощ в подкрепа на чешкото правителство за строителството на новата АЕЦ.
В момента около две трети от електроенергията в Чехия се произвежда от четирите блока ВВЕР-440 на АЕЦ „Дуковани“, които са в експлоатация от 1985-1987 година, както и от двата енергоблока ВВЕР-1000 на АЕЦ „Темелин“, пуснати в експлоатация през 2000 и 2002 година.
Изграждането на повече ядрени мощности е ключова предпоставка за затварянето на въглищните мини през следващото десетилетие. Въпреки плановете, фактите към момента показват, че Чехия все още е в топ три по добив на въглища в Европа заедно с Германия и България. Дори през 2022 година с разрастване на конфликта в Украйна, добивът на въглища в страната се е увеличил. През 2023 година обаче е регистриран спад.
Официалната позиция на правителството е, че въглищните централи ще бъдат затворени само при условие, че бъдат осигурени достатъчно заместващи мощности. Чехия има и планове за изграждане на малки модулни реактори.
Докладвай този коментар за нередност
×Запознат бесарабски гей : Къде се крие разковничето ? Разковничето е,че чехите ще развиват атомна енергетика напук на зелените евроПеПераси,които квичат че атомната енергия не била зелена енергия. Освен това дори и да искаха,нямаше как да работят с Русия,тъй като руснаците са ангажирани с изграждане на АЕЦ в цял свят,например започват втори АЕЦ в Турция.Най очевидното е,че няма соларки или ВЕИ фъшкии
Докладвай този коментар за нередност
×Запознат: Къде се крие разковничето - Първо - "предвижда затваряне на всички въглищни централи до края на следващото десетилетие и насочване към атомната енергетика." Второ - "подписа договор с южнокорейската компания Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP)" Кое е общото между едно и две - НЯМА никакво руско участие!
Докладвай този коментар за нередност
×Чехите Отлита: Ние къде сме? В кой гъз на някой бившо външнотърговско дружество?
Докладвай този коментар за нередност
×Те могат, защото имат...: които не са боклуци като нашите политици.Запазват си засега тецовете на въглища и ще строят АЕЦ ове..Те имат национално достойнство и се борят за интересите на народа.А нашичките се борят против нас,те се борят за джоба си бездънен.
Докладвай този коментар за нередност
×123: Значи чехия ще затвори тецовете на въглища до края на следващото десетилетие, а нашите педерасти опраскаха нашите за няколко месеца. Боже дай сили на България да оцелее след погрома на педерастите.