Защо "Терем - Хан Крум" едва оцелява на фона на милиардния оръжеен износ?

0
Проблеми с 20-годишна давност оставят 140 души без заплати
Проблеми с 20-годишна давност оставят 140 души без заплати

Проблеми с 20-годишна давност оставят 140 души без заплати

Докато българският оръжеен износ бележи рекордни стойности от над 2 милиарда и 167 милиона евро за 2023 година, един от държавните заводи в бранша се бори за оцеляване. Военно-ремонтният завод "Терем-Хан Крум" в Търговище не е изплатил заплатите на своите служители вече трети пореден месец, което предизвика протести сред работниците.

Служителите на предприятието споделят, че ситуацията е критична. "Този завод няма да го бъде. По този начин, как товарят нещата, нещата ще се приключат. Само за декември сме получили заплати. За януари и февруари нямаме. И няма да има. В момента говорят същото, което и пред 4 месеца", сподели пред bTV Иван Радев, служител в завода.

Проблемите на военния завод в Търговище не са от вчера. Предприятието, което съществува от десетилетия, е създадено с цел да ремонтира танкове и бронирана техника на българската армия, главно съветски машини като Т-72, МТЕЛБ и БМП-1. Намирайки се под контрола на Министерството на отбраната, заводът разчита основно на армията като свой главен клиент.

Основен проблем – намаляваща армия и недостатъчно поръчки

Според Красимир Стоичков, главен инженер и синдикалист от федерацията на независимите синдикати в отбраната "Българска Армия", основният проблем се крие в намаляващия размер на армията.

"Армията сега е около 4-5 пъти по-малка от тогавашната, когато се отделяли средства за армията и за ремонтните заводи. Техниката също, ако и намалява 4-5 пъти, значи по най-груби сметки - 5 по 5 - 25 пъти, са намалели способностите на армията, като численост на хора и на техника", пояснява Стоичков.

Драстично е намалял и броят на работещите в самия завод. От 5600 служители в миналото, днес в "Терем-Хан Крум" работят едва 140 души. Заплатите им са крайно недостатъчни – основната месечна заплата е между 1100-1200 лева, което прави привличането на млади кадри почти невъзможно.

"Нашият завод само намалява 40 пъти. Основната част е на 1100-1200 лева - основна месечна заплата. Допълнително се начислят там в клас, прослужени години. С 1100-1200 лева човек живее трудно. Младите хора се броят на пръсти - айде да не е на едната, а на двете ръце", добавя Стоичков.

Липса на държавни поръчки

В парламента министърът на отбраната Атанас Запрянов потвърди, че през тази година няма поръчки от държавата към "Терем-Хан Крум", а миналата година са били само две – ремонт на няколко танка Т-72 за Националния военен университет и ремонт на товарен автомобил "Татра". Забавянето в графика за изпълнение е довело и до забавяне в заплащането, обясни министърът.

Работниците обаче твърдят, че дори и тези поръчки не са достатъчни, за да покрият разходите за заплати. "Не са достатъчни, защото те са за около 900 хиляди лева четирите машини", обяснява Красимир Стоичков.

Смяна на ръководството

В отговор на кризата, изпълнителният директор на "Терем Холдинг" Калин Димитров е поискал оставката на управителя на "Хан Крум".

"Защо намесвате Министерство на отбраната в цялата история? Аз не мога да разбера, защо през цялото време се сипят обвинения върху и искания към министъра на отбраната? За да получим поръчки, ние трябва да се явим по общия ред, през тръжна процедура. Това е част от процесите, които предстои да бъдат оптимизирани. Да видим защо не сме конкурентно способни и да помислим как да станем конкурентно способни. Поисках оставката на директора и той я подаде. Управителят, господин Караиванов, си тръгва", коментира Димитров.

История на проблемите

Проблемите със забавяне на заплатите в "Терем-Хан Крум" не са нови. Още преди 20 години заводът е имал подобни трудности. Николай Свинаров, министър на отбраната от 2001 до 2005 година, си спомня: "Имаше протести и преди 25 години беше същото. Хората, които трябва да работят, за да получават заплата, всъщност обема им работа не стига за заплата и за половината от работниците. Най-лесното на министъра на отбраната, за да се отърве, е било, ще ви увеличим 10% заплатите и мълчете поне 2 години."

През 2010 година отново е имало протести на работниците заради неизплатени заплати от над 1 милион и 800 хиляди лева. "Който може да живее с тези 240 лева, нека да дойде тук и да се докаже", казвала тогава Красимира Димитрова от "Личен състав".

Съмнения за финансови злоупотреби

През годините предприятията "Терем" са били обект на многократни съмнения за неоправдани разходи. Одитен доклад към Министерството на отбраната за управлението на "Терем Холдинг" през 2021 година описва харчове, извършени без доказана необходимост, включително поръчка за доставка и монтаж на система за видеонаблюдения при наличието на вече съществуваща такава.

В нарушение на изискванията, поръчката е била разделена на 4 договора за по 10 000 лева към една и съща фирма и е платена, преди да бъде изпълнена. Докладът посочва и съмнения за ненужни ремонти с необосновани разходи от десетки хиляди левове.

Настоящият директор на холдинга Калин Димитров заявява: "Да ви кажа честно, аз, когато поех този холдинг, вътрешно съм се заклел, че няма да допусна, докато аз съм изпълнителен директор, да има такива съмнения, да има корупционни практики."

Пропуснати възможности

Работниците от "Терем-Хан Крум" посочват, че последният стабилен период с печалби за завода е бил между 2018 и 2020 година, когато е имало поръчки за капитален ремонт на 18 машини и още 40 за модернизация.

Бившият министър на отбраната Красимир Каракачанов повдига въпроса защо военната техника, предоставена като помощ на Украйна, не е била ремонтирана в България.

"България подари около сто БТР-а на Украйна. Говори се много усилено, че са дадени няколко десетки танка Т-72 на Украйна. Всичко това, преди да замине за Украйна, можеше да бъде ремонтирано в България. И с парите, които се отделяха от фондовете за Украйна. Тоест да отиде годно в Украйна, а не да бъде ремонтирано в Полша, в Румъния или някъде другаде", коментира Каракачанов.

В отговор, действащият тогава министър Тодор Тагарев обяснява, че сроковете и изискванията, поставени от украинската страна, не са били удовлетворени от "Терем".

Докато работниците продължават да чакат своите заплати, въпросът за бъдещето на завода остава отворен. Работещите в "Терем-Хан Крум" вярват в способността си да се адаптират към новите потребности на пазара, но се нуждаят от ясна визия и подкрепа.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

- Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
- Една минутка, да разкарам жената...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари