Чатбот праща русенци „за зелен хайвер“
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 5
Платформата би трябвало да спестява много време и усилия за търсене на информация в документите на Община Русе
Според разработчика ReCheck, „първият български чатбот“, който дава възможност на гражданите да получават лесно и бързо информация от наредбите на общините, вече е наличен онлайн в прототипна версия. Чатботът е захранен с наредбите на Община Русе и би трябвало да демонстрира как изкуственият интелект ще подобри взаимодействието с институциите и ползването на електронни услуги.
Платформата позволява на потребителите да задават въпроси и да получават отговори. По този начин би трябвало да се спестява много време и усилия за търсене в документите налични в сайта на Общински съвет в Русе. Оказва се обаче, че не е точно така, тъй като чатботът дава противоречиви и неточни отговори, лишени от конкретна информация.
Зададохме следния въпрос и получихме съответния отговор:
Въпрос: Как мога да променя адресната си регистрация?
Отговор: Можете да промените адресната си регистрация като подадете заявление на място в детската ясла, след представяне на необходимите документи, доказващи регистрацията в община Русе.
Очевидно наредбите и документите, с които е захранен чатботът, включват само информация, свързана с детските ясли и градини. В този контекст зададохме следващия въпрос, предоставен дори като примерен от разработчика на софтуера:
Въпрос: Как се кандидатства за детски градини?
Отговор: За кандидатстване за детски градини, родителите трябва да подадат заявление за прием в сроковете, определени от Графика на дейностите за прием в първи клас в общинските училища на територията на град Русе.
Въвеждащото изречение на отговора изглежда добре структурирано и създава впечатлението за информираност, но след това възниква противоречие - ние питаме за кандидатстване за детски градини, а чатботът посочва Графика за прием в първи клас в общинските училища. Доколкото сме запознати, детските градини не са училища и в тях няма „първи клас“, а има „първа група“.
Като цяло, идеята за софтуер в помощ на гражданите е добра, но би било добре той първо да бъде тестван и изцяло завършен, преди да бъде предоставен за демонстрация или използване.
Можете сами да се убедите как изкуственият интелект работи съвместно с Община Русе на адрес: https://acc-01.datapond.ai/
Докладвай този коментар за нередност
×afsfasgf: виждам до 2 години безчет мисирки без "работа"
Докладвай този коментар за нередност
×До едно: Не само да се усвоят едни пари. Колко ли е платено за нещо , което не работи, а уж да улесни гражданите. Схемчо е взел нещо.
Докладвай този коментар за нередност
×кой е кмет на град русе: Кметът на град Русе е отговорен за разполагането на съобщенията и управлението на зелената система на общината. Кметовете на кметствата в Община Русе също имат отговорности по поддържане и опазване на озеленените площи.
Докладвай този коментар за нередност
×Гугъл се справя по-добре: Кръгла нула е тоя чат бот. Въпрос: Колко процента е местният данък дължим при покупка на мпс? Отговор: Местният данък при покупка на МПС в Община Русе е 5% от МРЗ за час.
Докладвай този коментар за нередност
×Възмутен : Всички държавни и общински институции, използват фиксирани чатботове. Най -странното е, че и големи, частни компании също ги използват. Фиксираният чатбот, има недобър интерфейс, не запаметява, не разпознава. Общо взето нещо като нищо. Имам чувството, че ги инсталират, само и само да не им звъним по телефоните за информация.