Буяр Османи: Около промените в конституцията има създадена аура от конспиративни теории за партийни цели
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
За съжаление България не е помогнала много в това да се покаже атмосфера на доверие, заяви министърът на външните работи на РСМ
Когато започне обсъждането на конкретните предложения за промяна на конституцията на Северна Македония, не само политическите партии, но и гражданите ще се убедят, че става въпрос само за "техническо споменаване на вече вписани в преамбюла на конституцията общности", каза министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи, информира БТА.
По думите му около промените в конституцията има създадена аура от конспиративни теории, но когато конкретните предложения бъдат подготвени, ще стане ясно не само това, че с нищо не застрашават държавата, идентичността, общностите и т.н., „но и ще се елиминира алибито, че в Северна Македония има дискриминация на гражданите”.
„С гражданите се злоупотребява само в името на партийния интерес, а не заради интереса на държавата. Опозицията няма аргументи защо е против, затова настоявам дебатът да започне по-рано. Искам да видя защо са против, с изключение на познатото „защо под диктат, защо само ние”, което няма тежестта на аргумент. Искам истински аргумент - защо държавата е застрашена, защо македонците са застрашени, ако тези, които вече са споменати в конституцията, се споменат вече конкретно. Това ще деконструира този пропаганден наратив, изграден само за партийни цели", каза Османи.
Според него, за съжаление, България не е помогнала много в това да се покаже атмосфера на доверие, а в тази среда определени партии са видели възможност „за лов на политически точки”, което той нарече трагично, когато става въпрос за дългосрочните интереси на държавата.
„Европейските партньори стават щит за интересите на страната и гарантират процеса на присъединяване към ЕС по тази вече изградена бърза писта. Ще бъде много трудно (в парламента) да се натисне червеният бутон и да се изолира държавата, за да решим проблема някъде през 2033 г. при много по неблагоприятни условия, когато младите граждани са напуснали и вече сме загубили едно поколение. Този въпрос трябва да си зададе всеки депутат, преди да гласува дали хърватите, черногорците и българите трябва да бъдат вписани в конституцията, при положение, че те вече присъстват в категорията „и други”, каза Османи.