Буяр Османи: Гражданите на РСМ са принудени да кандидатстват за български паспорти
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Динамиката в българската политика е толкова несигурна, че не се знае какво ще ни донесе утрешният ден, отбеляза министърът на външните работи на Северна Македония
"Динамиката в българската политика е толкова несигурна, че не се знае какво ще ни донесе утрешният ден. Сигурен съм, че България ще продължи да формулира нови искания. Но за мен е важно какво е в дневния ред на ЕС, нищо друго”.
Това казва в интервю за „Франкфуртер алгемайне цайтунг” министърът на външните работи на Северна Македония Буяр Османи, информират медиите в Република Северна Македония, цитирани от БТА.
Думите на Османи са в отговор на въпрос дали има гаранции, че България няма да предявява нови искания след евентуалното приемане на конституционните промени в страната.
„Постигнахме компромис с България, план за действие за малцинствата. Искаме да изместим темата от историческите интерпретации и проблемите на идентичността към правата на човека и малцинствата, защото това е, в което сме добри. Казвам го като човек, който не е от най-голямата етническа група в страната. Северна Македония изгради уникален модел на функционална мултиетническа демокрация противно на всички скептици, които смятаха, че това не е възможно на Балканите“, казва в интервюто Османи, цитиран от Дойче веле.
Според министъра на външните работи социологическите проучвания, които показват, че голямото мнозинство от гражданите са против промените в конституцията са анализирано погрешно.
„Гражданите отхвърлят вмъкването на идентично-политически конфликти в процеса на разширяване на ЕС, но с предстоящите конституционни промени няма такава опасност, напротив“, казва Османи и добавя, че те „ще укрепят и разширят мултиетническата демокрация" в страната.
Османи казва, че е наясно с опасността някои кръгове в България да се опитат да злоупотребят с положението на над 80 хиляди (според изданието) граждани на Северна Македония, които притежават български паспорти.
„Знам, че зад исканията за права на малцинствата стоят нечестни намерения. Но за мен по-голямата заплаха е, че докато нашите граждани не са част от ЕС, те ще бъдат принудени да кандидатстват за български паспорти по социални и икономически причини“, казва в интервюто Османи.
Докладвай този коментар за нередност
×ха,: че нали само 3800 се бяха писали българи га ги броихте бре,Османи?!? Кви 80 000 с български паспорти, демек българи?!?