Бургазлийка с изключително рядко заболяване роди прекрасно бебе!
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
Синдромът на Бехчет превръща силно желаната втора бременност на 32-годишната Паолина от Бургас в сериозно изпитание.
Младата жена е диагностицирана с рядкото автоимунно заболяване във второто тримесечие на бременността, пише Флагман.
„Беше много трудна бременност, с чести пътувания до София. В столична болница свикаха комисия и поискаха да прекъсна бременността, но аз отказах. Д-р Татарова от УМБАЛ „Дева Мария” единствена ме подкрепи и ми вдъхна доверие, че щом плодът е здрав и заболяването ми е в ремисия, няма причина да се отказвам от бебето”, споделя Паолина.
„Бременността вече беше напреднала, а и беше силно желана. За това предприехме този риск, след чести консултации с ревматолог, офталмолог и имунолог, с които предприехме съвместно лечение”, уточнява акушер-гинекологът д-р Татарова.
Статистиката показва, че в Европа болестта на Бехчет се среща изключително рядко, като засяга 1:500 000 души, предимно млади хора. Характеризира се с възпаление в много части и органи на тялото, като лигавицата на устната кухина, гениталната област, очите, ставите. Най-засегнати от възпаление са кръвоносните съдове.
По време на бременност, най-рисково усложнение представляват венозните тромбози, тъй като могат да доведат до откъсване на тромб, който да запуши голям венозен съд. Това може да причини белодробна тромбоемболия и смърт.
Има опасност да бъдат засегнати и съдовете на пъпната връв, което да доведе до загиване на плода по всяко време на бременността. За да бъдат предпазени Паолина и бебето й, на младата жена е назначено лечение с кортикостероиди и антикоагуланти.
Самото раждане, чрез операция, е не по-малко рисково.
„Поради продължителното лечение с кортикостероиди, Паолина беше със снижен имунитет и предразположена към различни инфекции. Трябваше да предотвратим и риска от тромбози, както и от обилни кръвотечения”, разкрива д-р Татарова.
„Много съм й благодарна, че пое риска да ме оперира. Д-р Георгиоски, който беше асистент, също се справи перфектно. Бяха много бързи, нямаше голяма кръвозагуба и само дни след раждането се чувствам много добре. Раната заздравя бързо и вече мога да върша почти всичко от ежедневните си дейности”, допълва Паолина.
Виктория се ражда 2600 гр и 47 см. Поради продължителния прием на лекарства от майката и забавена послеродова адаптация, новороденото бебе е поставено в кувьоз.
„Такива деца са със затруднена адаптация, компрометиран имунитет, възможни са отклонения в кръвотворната система (тромбоцитопения). Виктория имаше клинични и параклинични данни за инфекция от тип майчино-фетална, която изисква комплексно лечение. Трябваше да изключим вродена сърдечна малформация. На този етап детето е в подобрено общо състояние”, споделя д-р Мария Търнева, началник на Отделението по неонатология на УМБАЛ „Дева Мария”.
„Прекрасни лекари, бяха неотлъчно до мен и до бебето! Благодаря им, че направиха семейството ни още по-истинско”, щастлива е Паолина, докато прегръща малката Виктория.
Слав Анастасов е новият заместник-директор на ОДМВР - Русе
Любомир Канов: Ролята на МЕЧ е да бъде забит в гърба на...
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"
Русенец нападна млада жена в квартал "Възраждане"
Москва: Украйна може да създаде "мръсна бомба"