БСП: Защо най-бедната нация в ЕС трябва да плаща сметката на чужди инвеститори

1
"Желязков и Борисов дължат отговори на българския народ" каза проф. Гечев
"Желязков и Борисов дължат отговори на българския народ" каза проф. Гечев Снимка: БГНЕС, архив

"Желязков и Борисов дължат отговори на българския народ защо най-бедната нация в ЕС трябва да плаща сметката на чужди инвеститори и да пълни български чекмеджета"

Това каза Проф. Румен Гечев от БСП по време на пресконференция в централата на партията за летище "София", предаде репортер на Агенция "Фокус".

Той припомни, че сключването на самата сделка за концесията на летище "София" е предизвикало остра реакция от страна на БСП в парламента, от неправителствени организации, от икономически експерти и от журналистите от много медии.

"Оказа се, че правителството не можа да обясни защо дава сделката на фирма, която предлага ниска цена на сделката. В същото време предлага само по-големи инвестиции и съответно второ, трето място за концесионни такси. Тогава обяснението е много лясно- правителството е искало да сключи договор с концесионер, който ще плати веднага тези 550 млн. лв. без ДДС, за да ги усвои преди изборите, без да го интересува какво ще стане с инвестициите", каза още проф. Румен Гечев.

Той попита какво ще стане, ако концесионерът в първите 10 години си "вземе шапката" и напусне.

"Какво става с интереса на българската държава, какво става с обещаното строителство на трети терминал? Кога ще бъде подобрен и преформатиран първи терминал и втори след като те сега започнаха да се извиняват, че няма да могат да си изпълнят програмата заради COVID-19? Тогава в крайна сметка българското правителство какво прави - усвоява парите сега и веднага преди изборите, след което остава на следващите правителства да решават проблеми, които не са само икономически. Те са свързани с националната сигурност. Освен това, че това правителство иска да направи сериозна отстъпка в десетки милиони на концесионера, те поставят под риск въздухоплаването в България, българския износ и туризъм", заяви още проф. Гечев.

"В предварителния договор, концесионерът беше поел ангажимента да не променя летищните такси, сега концесионерът поставя въпроса, че поради очакваните по-ниски приходи, не само че искат да отлагат плащането на концесионните вноски, но те заявяват, че най-вероятно ще увеличат летищните такси. Таксите по кацането на самолети, по обслужването на пътници. Това значи, че българското правителство поставя на риск българския туризъм, тъй като промяната в летищните такси, ще доведе до промяна в цената на билетите. Като икономисти ще ви кажем, че тук рискът е за българския износ", изтъкна още той.

"Вярно ли е, че поради COVID - 19 и затрудненията по сухопътните граници, изведнъж се оказа, че самолетното карго може до някъде да компенсира този проблем?", попита още проф. Гечев. Той зададе въпроса какво ще стане, когато концесионерът увеличи летищните такси. Проф. Гечев обясни, че това ще оскъпи износа на българските фирми, вноса на българските фирми и ще създаде допълнителна тежест върху българската икономика.

"Българският народ, който при това управление последните 10 години е на последно място в ЕС по всички икономически показатели, ще финансира чужди инвеститори. Защо това правителство не опрощава данъчни плащания на хилядите български малки и средни фирми. Не само средни - защо не опрощава на големи фирми. Бихме подкрепили, ако те са технологично развити и играят позитивна роля за развитие на българската икономика", попита още проф. Гечев. По думите му само това ни липсва да започнем да създаваме финансови удобства на чужди инвеститори.

Той обърна внимание, че след като правителството е поискало да направи анекс към договора, управляващите са изпратили запитване до ЕК дали ще разреши. "Да, правителствата на други страни оказаха подкрепа, в това число и в Германия на Луфтханза. Само че правителствата оказват подкрепа при други условия. Тези условия са преотстъпване на част от акциите. Импровизираме професионално - като не искат да плащат тези такси, не може ли българската държава да си запази блокиращия пакет от акции от 34 %. Най-доброто е въобще да не се реализира и финализира сделката цялостно", смята още кандидатът за депутат.

"Нека г-н Желязков, министърът на транспорта да отговори да отговори - защо е избран за министър и защо това правителство е избрано. Те са избрани, за да улеснят развитието на българската икономика и да привличат чужди инвеститори, които да дойдат с техни средства, да строят и да печелят в България или те подписват някакви договори, при които най-бедната нация в ЕС трябва да плащаме на инвеститорите", коментира още проф. Гечев.

"Ние зададохме въпросите към г-н премира, г-н Желязков. Те дължат на българския народ отговори защо най-бедната нация в ЕС трябва да плаща сметката на чужди инвеститори и да пълни български джобове или чекмеджета", каза още проф. Румен Гечев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари