Британско изследване показва, че кето диетата може да разруши здравето ни
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Резултатите от проучването може да накарат хората да се замислят дали си струва да преминават на такъв режим
Последното проучване на екип от Университета в Бат, Великобритания, разкрива потенциалните рискове за здравето, свързани с популярната кето диета. Въпреки че тази диета обещава бърза загуба на мазнини, резултатите от изследването сочат към редица неблагоприятни ефекти върху сърдечно-съдовото здраве, чревния микробиом и способността на организма да метаболизира въглехидратите.
Изследване с фокус върху трите диети
Проучването, макар и малко по обхват, включва 53 здрави възрастни, които са следвали една от трите диети в продължение на 4 до 12 седмици. Участниците са били разпределени в групи, съобразени с кетогенна (кето) диета, диета с ниско съдържание на захар и контролна диета с умерен прием на захари и въглехидрати. Въпреки че и кето диетата, и диетата с ниско съдържание на захар довели до загуба на мазнини, изследователите подчертават, че понижаването на добавените захари, а не въглехидратите, може да бъде по-здравословен подход за постигане на същите резултати.
Метаболитни и микробиомни ефекти
Кето диетата, която налага силно ограничаване на въглехидратите, предизвиква значителни промени в метаболизма и чревния микробиом. Според резултатите, диетата повишава нивата на холестерола и намалява добрите чревни бактерии, като Bifidobacterium, които обикновено използват фибри от храната. Тези промени водят до хаос в екосистемата на червата и потенциално застрашават здравето на индивида. Намаляването на фибрите с 40 процента при кето диетата в сравнение с останалите диети е сериозен фактор, който обяснява негативния ефект върху чревната флора.
Рискове за сърдечно-съдовото здраве
Един от основните притеснения на учените е ефектът на кето диетата върху холестерола. Докато при диетата с ниско съдържание на захар холестеролът намалява значително до 12-ата седмица, при участниците на кето диета нивата на "лошите" мазнини в кръвта се увеличават. Това води до предположения за дългосрочни рискове като повишен риск от сърдечно-съдови заболявания и инсулт. Според диетолога Арън Хенгайст от екипа, продължителното спазване на кето диетата може да има сериозни последици за здравето.
Промени в метаболизма на глюкозата
Освен влиянието върху холестерола и чревния микробиом, кето диетата оказва негативен ефект върху способността на организма да обработва въглехидратите. Въпреки че диетата води до понижаване на нивата на глюкозата на гладно, тя също така намалява производството на ензимите и протеините, отговорни за метаболизма на глюкоза. Това може да увеличи риска от развиване на инсулинова резистентност, а впоследствие и диабет тип 2. Учените предупреждават, че ако тези промени останат, след като човек премине към повече въглехидрати, рискът за развитието на хронични заболявания може да нарасне значително.
Заключение
Въпреки популярността на кето диетата като метод за бърза загуба на тегло, резултатите от британското изследване подчертават необходимостта от повишено внимание при нейното прилагане. Загубата на мазнини, постигната чрез тази диета, е придружена от множество метаболитни и микробиомни ефекти, които не са подходящи за всеки. Вместо да се ограничават въглехидратите, експертите препоръчват намаляване на добавените захари като по-безопасен и ефективен начин за поддържане на здравето.