Борис Джонсън поставя на ЕС срок до 15 октомври за постигане на търговско споразумение
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 1
Великобритания поставя краен срок до 15 октомври за постигане на споразумение за свободна търговия с Европейския съюз, става ясно от откъси от изявление на британския премиер Борис Джонсън, разпространени от неговия кабинет
Очаква се Джонсън да направи изявлението днес. От коментарите на премиера става ясно, че ако до тази дата не бъде постигнато споразумение, и двете страни "трябва да приемат това и да продължат напред", пише Novini.bg
Великобритания излезе от ЕС на 31 януари. В момента е в сила преходен период, в който търговията продължава по старите правила, но той приключва през декември, а прогресът в договарянето на ново търговско споразумение е малък.
Преговорите, които буксуват поради настояването на Великобритания да има пълна самостоятелност по въпросите на държавната помощ и риболова, трябва да бъдат подновени в Лондон във вторник.
Френският външен министър Жан-Ив льо Дриан заяви, че търговско споразумение трябва да бъде постигнато спешно и обвини британската позиция за застоя в разговорите.
Джонсън ще потвърди, че няма смисъл да се мисли за графици отвъд 15 октомври. "Ако ние не можем да се споразумеем до тогава, аз не мисля, че ще има споразумение за свободна търговия между нас и трябва и двете страни да приемем това и да продължим напред".
Ако не бъде сключено споразумение, Великобритания ще има с ЕС търговски отношения, подобни на тези на Австралия, което би било "добър резултат", смята британският премиер.
"Като правителство ние се подготвяме, по нашите граници и нашите пристанища, да бъдем готови за това. Ние ще имаме пълен контрол над законите си, правилата си и риболовните си пространства", се казва в извадките.
В такъв случай Великобритания ще бъде готова да намери разумни решения с ЕС по практически въпроси като въздушните връзки, автомобилния транспорт или научното сътрудничество.
Джонсън ще заяви, че все още може да бъде постигнато споразумение, основано на стандартните споразумения за свободна търговия, стига ЕС да преосмисли позицията си.
Междувременно британското правителство планира нов закон, с който практически ще отмени ключови елементи от споразумението за Брекзит, съобщава Ройтерс, като се позовава на публикация на Файненшъл таймс от неделя.
Очаква се части от британския закон за вътрешния пазар, който трябва да бъде публикуван в сряда, "да елиминират правната сила на части от споразумението за излизане (от ЕС)" в области като държавната помощ и митническия контрол в Северна Ирландия, пише вестникът, като цитира трима души, запознати с правителствените планове.
Един от източниците е казал пред Файненшъл таймс, че този ход може "явно и съзнателно" да подкопае споразумението за Северна Ирландия, което Джонсън подписа миналия октомври, за да избегне връщането на "твърдата граница" в региона.
Намеренията на британското правителство бяха осъдени и от двете страни на ирландската граница.
Ирландският външен министър Саймън Ковини, който изигра ключова роля в преговорите около споразумението за напускане на ЕС от Великобритания и протокола за Северна Ирландия, написа в Туитър, че очакваният ход "би бил много неразумен начин за действие".
Високопоставени представители на северноирландските Шин Фейн и Социалдемократическа и лейбъристка партия, най-големите националистически политически сили в региона, също отправиха критика към правителствения план, съобщава Файненшъл таймс.
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...
Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата...
Биволъ: Кметът на Поморие тъне в лукс за чужда сметка
Доналд Тръмп може да поиска Панамския канал да бъде върнат...