Близо 70% ръст на болните от СПИН в България

0
Това сочи обзор на епидемията от СПИН, публикуван от „Политико“
Това сочи обзор на епидемията от СПИН, публикуван от „Политико“

Броят на новите случаи на ХИВ, регистрирани годишно в страните от ЕС и Великобритания, намалява с 11% между 2007 г. и 2017 г., докато броят на диагностицираните със СПИН намалява с 58%. Това сочи обзор на епидемията от СПИН, публикуван от „Политико“, цитиран от БНТ.

През 2017 г. България е отчела ръст от 69% сред диагностицираните със СПИН в сравнение с 2007 година.

Драстично е положението при Словакия, която диагностицира един случай на СПИН през 2007 г. и 7 през 2017 г., което води до 800% скок на диагностицираните.

При мъжете новите случаи на ХИВ сред 20-29-годишните достигат най-висок връх през 2015 г. в страните от ЕС и оттогава намаляват. Мъжете на възраст 25-29 години са най-високия процент новорегистрирани със заболяването.

Половият контакт между мъже остава основният начин на предаване на ХИВ в ЕС, което прави силния пол три пъти по-склонен да се зарази с ХИВ от жените. Хетеросексуалният секс представлява 1/3 от новите случаи, а инжектирането на наркотици причинява около 5%.

120 са регистрираните случаи в България при хомосексуалисти (49,79%), а 68 (28,22%) са при хетеросексуални.

Общата тенденция показва намаляване на нови случаи в страни като Белгия, Гърция, Холандия, Испания и Обединеното кралство, и значително увеличение в други страни като България, Кипър, Ирландия, Малта, Полша и Румъния.

Мигрантите съставляват 40% от новите ХИВ инфектирани в ЕС през 2017 г. В България по-малко от 3% от новите инфектирани са мигранти. Швеция е страната с най-много заразени мигранти – 77%, в сравнение с малко под 5% в Румъния – на последно място сред страните в ЕС.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари