Бившият директор на Туитър: Социалните мрежи концентрираха твърде много власт
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
Така коментира Джак Дорси документите, показани от Илон Мъск, уличаващи Туитър, че е укрил скандал със сина на Джо Байдън
"Както съм казвал преди, направихме каквото беше добро за (публичния имидж) на компанията, но не каквото беше добро за Интернет и обществото". С тези думи бившият главен изпълнителен директор на Туитър (Twitter) Джак Дорси коментира т.нар. скандал "Досиетата Туитър", съобщава Actualno.com.
Става въпрос за скандала със сина на Джо Байдън - Хънтър и последвалото блокиране от Туитър на профила на ексамериканския президент Доналд Тръмп: Мъск показа документи как Туитър е укрил скандал със сина на Джо Байдън.
В пространна публикация в личния си блог, Дорси коментира, че винаги е вярвал в следните принципи: че социалните мрежи трябва да са устойчиви на корпоративно влияние и/или държавен контрол и че само авторите на съдържание в тях трябва да могат да го премахват, а модерирането следва да се прави от алгоритъм.
По думите на Дорси, до 2020 година Туитър се е развивал така, но тогава акционер в социалната мрежа става хедж фонд и нещата се променят. Дорси не казва кой е хеджфондът, но има подозрения, че става въпрос за Elliot Management. Съответно, Дорси заявява, че е негова вината за това, че Туитър не отговаря на принципите, в които той вярва. Бившият главен директор на Туитър казва това и с оглед заплахи към негови бивши колеги заради блокирането на Тръмп, като подчертава, че той е отговорен.
За Дорси огромна грешка е бил подходът към инвестиции в инструменти, с които компанията да управлява обществения дебат, а не инструменти, с които хората лесно да управляват Туитър по свое усмотрение и така да противодействат на "природното" желание на държавите и корпорациите да налагат контрол. Бившият директор на компанията обаче е категоричен, че зад това няма скрит дневен ред, а е грешна преценка за развитие.