Библиотеките в малките населени места кипят от живот

1
Посетителите са на всякаква възраст и четат различни жанрове, а книгите се набавят от дарения
Посетителите са на всякаква възраст и четат различни жанрове, а книгите се набавят от дарения

Книгите се набират основно от дарения с кампании в социалните мрежи

Библиотеките се превръщат в оживени места за социално общуване в малките населени места. Посетителите са на всякаква възраст и четат различни жанрове, а книгите се набавят от дарения. Това разказаха пред "Сега" служители на тези културни средища, които събират дарения през социалните мрежи за своите книгохранилища.

В село Левуново, община Сандански, са получили 2000 книги от дарения през последните три години, а фондът на библиотеката към НЧ „Отец Паисий – 1927“ е 11 555 тома, разказва библиотекарката Петранка Тотева. Дарителите са хора от цялата страна, а книгите са различни жанрове. „Много се радваме, когато в даренията има художествена литература и детски книжки, защото това се търси най-много“, обяснява Тотева. Библиотеката има 140 читатели от всички възрасти – пенсионерите харесват любовни и класически романи, а по-младите хора и децата четат книгите от задължителната литература за училище през лятото.

Почти същият брой посетители има и НЧ „Никола Йонков Вапцаров – 1927“ в село Бабово, общ. Сливо поле. Около 120 читатели заемат съвременна литература, криминални романи и детски книжки, разказва секретарката на читалището Пепа Стоянова. Бюджетът на институцията не е достатъчен за закупуване на нови книги, а даренията са 5-6 за година, защото читалището приема само книги издадени след 2010 г.

Художествена и историческа литература са много четени от 2020-те читатели в библиотеката към НЧ „Просвета – 1937“, село Плетена, общ. Сатовча. За миналата година читалището е получило 800 тома детска, художествена и българска ученическа литература, от която има недостиг, обясни секретарката на читалището Антоанета Бекташева. Читателите са на възраст от 9 до 73 години, а напоследък много се търсят и български автори.

Йовков, Елин Пелин и Чудомир се препрочитат в село Светлен, общ. Попово. „Читателите от година на година намаляват, но има хора на книгата. Пенсионерите и хората, които бяха ученици през соца, са най-активните“, посочва секретарят на читалище „В. М. Гаршин – 1902“ Слави Димитров. Дарените книги са от издателства и са на български автори, а Димитров закупува исторически книги и такива за личностно развитие, но по молба на някои читатели се взимат и трилъри.

Библиотеката към НЧ “Напредък – 2008” в село Куманово, община Аксаково, е получила шанс за нов живот миналата година, когато е направено освежаване на помещението и са закупени нови стелажи за книгите с пари, дарени от местните бизнеси и отпуснати от общината, разказва Пламена Маврова от читалището. Голяма част от книгите са били изхвърлени, защото са били мухлясали и неизползваеми, но към днешна дата библиотеката е получила над 1000 книги от дарения и е закупила около 100-150 нови.

Липсва ученическа и детска литература, но това не спира 40-те читатели да заемат редовно книги. Жените от селото заемат любови романи, а децата - книги от задължителната литература за училище. „Най-малкият ни читател е на 4 години. Родители му взимат книжки да му четат вкъщи. Той идва и сам си ги избира. Откакто започнахме да имаме книги за децата, идват и се регистрират с родителите си“, продължава Маврова. През лятото младежите от селото се събират да четат в библиотеката, а понякога помагат и с четенето на книги на най-малките. „С децата през лятото гледаме също да има дни за четене на приказки и рисуване на любим герой или момент от приказката, която сме прочели. Тийновете в селото – най-вече момичетата – идват също на тези събирания и помагат с четене или показват на децата как могат да нарисуват някои неща. Силно се надяваме читателите ни да се удвоят и утроят през тази година“, заключи тя.

Неочаквано активната дейност на малките библиотеки се видя и в традиционното изследване на Института за пазарна икономика на регионалните профили. Силистра - иначе областта с най-нисък БВП на човек от населението у нас, е на първо място по посещения на библиотеки, и то с много обиколки пред останалите. В Силистра се падат 4055 посещения на библиотека на 1000 души население при 1059 за София, 1115 за студентския лидер Велико Търново, 1307 за Шумен и 207 за Перник, 211 за Хасково, 194 за Ловеч и т.н. На другия полюс е Монтана - там практически от 8 години няма нито една достатъчно голяма библиотека, за да влезе в статистиката на НСИ. Нула посещения в библиотеки има и в Софийска област.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

В цял свят ID е кратка форма за идентификация, само в Русе, Пловдив и Варна е кратка форма за чао...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари