Без забрани за масови пиршества и фойерферки: Сърбия посрещна Нова година шумно

1

Бурни новогодишни празненства обхванаха в нощта на петък срещу събота сръбската столица Белград, където, за разлика от другаде в Европа, масовите събирания бяха разрешени въпреки страховете от бързо разпространяващия се вариант Омикрон, съобщи Асошиейтед прес.

Големи тълпи се събраха в града за концерти на открито, фойерверки и светлинно шоу в новопостроената стъклена кула в дубайски стил, която стана емблематичен проект за сръбското дяснопопулистко правителство.

С многобройните си нощни клубове и барове и със сравнително ниските си цени Белград стана важна дестинация за предимно млади купонджии, идващи от съседните балкански страни.

Сръбската държавна телевизия РТС съобщи, че около 100 хиляди посетители са дошли в Белград за празниците и са изпълнили хотелите и апартаментите под наем в града. Ресторантите и баровете бяха пълни.

Сръбските власти пренебрегнаха предупрежденията на медицински специалисти, които казваха, че масовите празненства трябва да бъдат отменени, докато Омикрон шества из континента, допълни БТА.

Сръбският епидемиолог Зоран Радованович сравни подкрепените от държавата масови събития с "предумишлено масово убийство". Той прогнозира, че в Сърбия се очакват хиляди нови заразени с коронавирус след празниците.

В опит да успокои притесненията, градските власти в Белград раздадоха 50 хиляди маски и организираха пунктове за бързи тестове и за дезинфекция на входовете на оградените пространства за новогодишните концерти. Но ваксинационните сертификати, които са необходими за баровете и ресторантите, не са задължителни за проявите на открито в Сърбия.

"Имаме намерение да се разходим и да отидем на концерта", казва Весна Свилар, която живее в Дания и се е върнала в родината си за празниците. Тя допълва, че не се притеснява, защото носи маска и е ваксинирана.

Други не се страхуват, че ще се заразят.

"Защо трябва да се страхувам? Трябва да живеем живота си", казва жителка на Белград, която се представя само с малкото си име - Желка. "Аз дори не съм ваксинирана, но не мисля за COVID-19 изобщо. Хора умират всеки ден така или иначе".

От началото на пандемията Сърбия, която има около 7 млн. жители, е регистрирала почти 1,3 млн. случая и 12 714 починали от COVID-19. В момента ваксинационните сертификати са задължителни в баровете и ресторантите, но само вечер.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари