Бандите за кражби и грабежи набират все по-млади членове
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 0
Бандите действат в квартали, които са отдалечени от мястото, където живеят, набелязват жертвите си и чрез социалните мрежи
Все още не приключила проверката в МВР правилно ли е действал полицаят, който след преследване стреля срещу момче, заподозряно в кражба, след това момчето почина. Този казус обаче повдигна въпроса за профила на столичните банди за кражби и грабежи.
Все по-млади са членовете на тези банди. Действат в квартали, които са отдалечени от мястото, където живеят. Набелязват жертвите си и чрез социалните мрежи. Групата от "Ботунец" вече е обвинена в три грабежа. Позната е на органите на реда с други криминални прояви.
"Някои от тях са известни за употреба на наркотични вещества, за кражби", каза Петър Петров, началник отдел "Противодействие на криминалната престъпност" в СДВР, цитиран от БНТ.
50% е разкриваемостта на грабежите в София, а малко над 40 - на кражбите. Според СДВР данните показват, че разкритите случаи се увеличават. Това от своя страна би следвало да повлияе и на друга тенденция.
"Голяма част от криминално проявения контингент, едно от първите престъпления, които са извършили, е кражбата. Реално погледнато, с намалението на извършителите на кражби, би следвало тази тенденция да доведе до положителен резултат и да се намали цялата криминална престъпност", поясни Петър Петров.
СДВР не води статистика по райони за кражбите и грабежите, но от тяхната информация можем да създадем профил на извършителите:
Делят се на две групи. Първата разчита на случайността при набелязването на жертвите. Понякога гледа на това като на игра. Втората набелязва внимателно жертвите. Има случаи, в които действат през страници в социалните мрежи за потребителите с еднакво хоби.
"Група от 3-4 лица, неизвестни на МВР, непълнолетни, се записват в групи, които карат скъпи колела. Извършиха няколко грабежа, като целта им беше да си закупят скъпо колело, което струва няколко хиляди лева", каза Петър Петров, началник отдел "Противодействие на криминалната престъпност" в СДВР.
МВР от своя страна няма законово задължение да следи колко от регистрираните случаи завършват с образуване на досъдебно производство или присъда. Полицаите го правят, за да видят дали са си свършили работата докрай. Затова е важна и бързата реакция в общата работа с прокуратурата още в деня на извършването на престъплението.