Българското ИТ село посреща първите си заселници
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 0
Първото българско ИТ село е с. Песочница
На четири километра от главния път между Монтана и Берковица е създадено първото българско ИТ село. Идеята за проекта е на програмиста Иван Куков и е уникален за България. Общината в Берковица отпуска средства за осигуряване на условията, необходими на младите специалисти в село Песочница, а юристът Даниел Каменов се заема с осъществяване на идеята.
Според Димитранка Каменова – кмет на Берковица, реализацията на идеята е предизвикателство. Тя се надява да се заселят семейства с професии, позволяващи им да работят дистанционно и да отглеждат децата си сред природата. В момента единственото ИТ село в България има 16 жители. „Виваком“ подкрепя идеята като осигурява сателитен високоскоростен симетричен интернет. През август в социалната мрежа Facebook е създадена първата страница на общността „ИТ село Песочница”.
Специалисти по информационни технологии и маркетинг се заселват в Песочница
В понеделник дойде нов заселник и започна ремонт на новозакупената си къща. Мъжът е ИТ специалист в софийска охранителна фирма, но лично той и майсторите се качиха на покрива, за да свалят счупените керемиди. Мъжът е решил да се пресели в селото с дива природа и да работи тук на тишина и спокойствие.
Освен него, в Песочница е решил да се засели и 65-годишен мъж, който работи като маркетингов специалист в голяма фирма. Други четирима мъже на възраст 27-28 г., които работят за британска компания, също възнамеряват да се пренесат в селото. Тук ще пристигнат и студенти от Ямбол, както и мъж, който в момента защитава патент за слънчеви батерии.
Песочница разполага с оборудвана работилница и млад майстор, който ще се грижи за имотите на новодошлите. Освен да си купят готова къща, заселниците могат да си направят и малки къщички от дървени панели на модули. Общината в Берковица е готова да предостави безвъзмездно терени за всеки, който реши да си построи къща. 13 в момента са поискали парцели, за да си вдигнат временни домове.
Ремонтните работи в Песочница продължават.
Този тип постройки не изискват голяма документация и разрешителни за строежа, затова желаещите ще получат терените по-бързо, увери кметицата Каменова. Общинският съвет й е гласувал доверие да се разпорежда с общинската земя в селото.
В селото е построен работен кът, а на мястото на стара плевня е направен офис. Сдружението е осигурило сцена за изява на различни музикални групи. Жителите приветстват новодошлите в офис сградата и предоставят на гостите безплатно ползване на ресурси, напитки и храна.
Заселниците в Песочница умуват как да се справят с битовата престъпност
Първата среща на местните с новодошлите е проведена на 6 септември 2014 г., в плевнята-офис. На срещата са присъствали над 50 човека, сред които специален гост е Димитранка Каменова. Архитектите Милан Рашевски и Георги Георгиев правят презентация на тема „Пасивните къщи и къщите от сламени бали”, а за музикалното настроение се е погрижил Ерол от „Уикеда”.
Общността на село Песочница организира дебати за предотвратяване на битовата престъпност по селата, както и серия от пролетни балове. Целта е повече млади хора да си купят къщи и да се заселят в Песочница, поясни Даниел Каменов. За децата на новодошлите е осигурен училищен автобус, както и личен лекар в сградата на кметството.
Сдружението „ИТ село Песочница” започва инициатива за ремонт на храма „Св. Георги Победоносец“.
Заселниците в Песочница започнаха ремонт на църквата
На 15 септември 2014 г., е получено първото парично дарение в подкрепа на инициативата от програмиста Атанас Стоянов, който живее и работи в САЩ. Предвижда се първият етап от ремонта – спиране на течовете от покрива, вътрешно боядисване, циклене на дюшемето, да бъде завършен до Димитровден. Тогава ще се проведе и първата служба от берковския свещеник Димитър. Владика Дометиан и църковният хор на отец Петко Балджиев от Вършец също ще присъстват на службата.
С личен превоз или осигурен транспорт разстоянието от Берковица е 10 минути, а от Монтана 15 минути. За спокойствието на жителите на село Песочница, през октомври са закупени видеокамери и е поставена бариера на входа на селото, за която всички 16 жители разполагат с дистанционни.
Интерес към българското ИТ село са проявили репортерите на CNN. Заинтригувала се и Мирако Такомито-сан от посолството на Япония у нас, която е готова да помага за осъществяването на идеята. Тя ще гостува в селото през ноември, за да види може ли да доведе студенти от нейната страна, които изучават български език.
Алисе Муртезова остава председател БЧК - Русе
Кметът на Червена вода променя облика на селото
Кметът на Червена вода променя облика на селото
Най-дългият дървен мост в България краси езерото "Липник"
Алисе Муртезова остава председател БЧК - Русе