Българските туристи писаха четворка на родния туристически бранш
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
70% от нашите сънародници все пак вярват, че летният туризъм у нас има потенциал
Оценките за летния туризъм в България са по-скоро добри, макар очакванията да са по-високи, а конкуренцията на чужди дестинации да прави българите по-взискателни. Това показва изследване на „Галъп интернешънъл“, проведено сред 1000 българи по телефона, като равносметка на летния туристически сезон, съвместно с Националния борд по туризъм.
Почивалите в България, по петобална скала от 1 до 5, дават оценки по-близки до 4 по всички показатели като цени, качество и противоепидемични мерки.
Онези, които са били в чужбина, дават и малко по-високи оценки за прекарването си там. Осезаемо по-високи са оценките на теми като цени и качество на плажа и плажните услуги, както и при противоепидемичните мерки. Последното е очаквано на фона на по-строгите мерки в съседни страни.
Въпреки разликата в оценките, няма промяна в мненията за потенциала на българския летен туризъм, пречупен през личния опит. Отново около 70% смятат, че този потенциал е добър или много добър.
Въпреки очевидните трудности, почивалите у нас българи са повече, отколкото показваха прогнозите в началото на сезона.
Например, през май 11,6% са планирали почивка на море у нас, а 22,2% (над 1.2 млн. души) са реализирали подобни почивка. 4,3% са планирали планина у нас, но 8,4% са я реализирали на практика. Обратно, 5,1% през май планираха море в чужбина, но само 2,7% (над 150 хиляди души) са го реализирали. Това е намаление от повече от половин милион в сравнение с една нормална година. Последното явно се дължи на ограниченията във връзка с коронавируса, отбелязват авторите на изследването.
Като цяло, 29,7% от хората у нас твърдят, че това лято са ползвали някаква туристическа услуга – при 19,6%, които са планирали да ползват такава към началото на сезона.
Онези, които са почивали в България, в огромната си част споделят, че страната е била първи избор – 69,2%. 26,3% признават, че са искали всъщност да почиват в чужбина, но заради обстоятелствата около COVID-19 се е наложило друго.
Онези, които пък въобще не са почивали това лято, в близо половината от случаите посочват като причина, че принципно не почиват по това време, а сходен процент изтъкват финансови причини. Малко над една трета от запитаните директно назовават опасения, свързани с коронавируса.
Според изследването добрите резултати за почиващите в страната са били повлияни от туристическата реклама на страната, която Министерството на туризма успя да реализира в съкратени срокове в хода на изненадалата ни пандемия.
Половината от запитаните са виждали туристическа реклама на България в последните няколко месеца, а другата половина не са. Подобни дялове са всъщност добър атестат за достигната аудитория.
77,7% от запитаните приемат, че рекламата трябва дори да се увеличава. Само 19,1% не смятат, че повече реклама е ефективен механизъм за стимулиране на вътрешния туризъм.
От "Галъп интернешънъл" посочват, че ни очаква труден за туризма зимен сезон и вероятно още един нелек летен. Засилена вътрешна реклама и подкрепа за бранша ще е от решаващо значение за минимизиране на щетите.
Вината на мълчаливите!
Пазарът на труда търси над четвърт милион работници
Русе почете паметта на героя от Кербала
Зимна приказка на връх Шипка
Светофари регулират трафика на Дунав мост