Български лекари искат затлъстяването да се признае за хронично заболяване
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Затлъстяването води до редица усложнения, алармират здравни специалисти
В условията на световна пандемия от COVID 19 хората със затлъстяване представляват основната рискова група за развитие на коронавирусна инфекция и за неблагоприятен изход от нея. За това предупреждава председателят на новосъздаденото Българско дружество по бариатрична/метаболитна хирургия доц. Константин Гроздев, хирург в УМБАЛ "Александровска", информира Zdarve.net
Специалистите от сдружението подчертават, че затлъстяването е хронично заболяване, което е свързано с развитието на редица социалнозначими усложнения като
захарен диабет тип 2, високо кръвно, високи стойности на холестерола и триглицеридите, омазняване на черния дроб, сърдечно-съдов инцидент (инсулт, инфаркт), синдром на сънна апнея с дихателна недостатъчност, увреждане на ставите, гастроезофагеална рефлуксна болест, безплодие, рак и с по-висока обща смъртност на населението.
През 1997 г. СЗО обяви световна пандемия от затлъстяване и го определи като един от най-големите проблеми на световното здравеопазване.
Въпреки общоприетите тогава мерки за превенция и контрол, честотата на затлъстяването се е увеличила три пъти, тъй като все още проблемът се пренебрегва от обществото, здравните власти и редица медицински специалисти. Това е една от причините и в България 60% от населението да е с наднормено тегло и страната ни да се намира на едно от водещите места по детско затлъстяване в ЕС.
Бариатричната/метаболитната хирургия е ново направление в коремната хирургия, което включва различни хирургични техники за лечение на затлъстяването.
Нещо повече, тя е единственият доказан метод за ефективно лечение с дългогодишен контрол на затлъстяването и придружаващите го метаболитни заболявания като захарния диабет тип 2, което води до превенция на безплодието и развитието на онкологични заболявания, до понижаване на общата смъртност на населението и до значително намаляване на общите разходи за здравеопазване. Освен това, пациентите с коронавирусна инфекция, претърпяли бариатрична/метаболитна операция, прекарват заболяването в по-лека форма, при по-ниска смъртност.
Въпреки това, този вид хирургия продължава да бъде стигматизирана в България, отбелязват специалистите.
Те припомнят, че на 16-ти септември миналата година беше създадено Българско дружество по бариатрична/метаболитна хирургия по инициатива на специалисти от водещи в страната болници - УМБАЛ “Александровска” ЕАД - София, Аджибадем Сити Клиник МБАЛ Токуда и УМБАЛ “Софиямед”.
Основните цели на сдружението са да обедини усилията на всички специалисти и съсловни организации, имащи отношение към затлъстяването като социалнозначим проблем, за развитието и утвърждаването на бариатричната/метаболитната хирургия в България като основен метод за лечението му, включително и за финансиране на бариатричните/метаболитните операции от НЗОК. Задача пред новото дружество ще и да работи и съдейства за признаване на затлъстяването за хронично заболяване от държавата, както и да работи за създаването на добри практики в бариатричната/метаболитната хирургия. Специалистите си поставят още за цел да създадат национални препоръки за извършване на този вид операции, за да се повиши нивото и качеството им.
ПП: Империята отвърна на удара с „показанията“ на Петя...
Над 17 000 български компании планират съкращения през...
Росен Плевнелиев: "Възраждане" и МЕЧ ще направят всичко...
Ивайло Мирчев: МВР опъна чадър над Памперса, Сандокана и...
Климатолог: Всички градове, разположени до реки, са...