България увеличава двойно парите за стипендии "Фулбрайт"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Предвидена е финансова подкрепа и за придружителните на родните учени в САЩ за транспорт, квартира и др.
България ще увеличи двойно средствата за стипендиантите на българо-американската комисия за образователен обмен "Фулбрайт". От 2022 г. държавата ще участва с 364 000 щатски долара вместо с 182 000 щатски долара, реши наскоро правителството, предава в.Сега.
Освен че ще бъдат увеличени размерите на сегашните стипендии, с финансирането ще се осигурят и стипендии за повече български студенти. Сега комисията финансира годишно само петима, записани в магистърски или докторски програми, а качествените кандидати са повече. Предвидени са също и повече средства за българските изследователи - в момента не се предлага финансова подкрепа за придружителите на българските учени в САЩ за транспорт, квартира или други разходи, като допълнителното финансиране би позволило да се коригира този дисбаланс и да се привлекат семейни български учени в началото на кариерата им.
От сайта на комисията става ясно, че двойно по-високото финансиране е по инициатива на служебния вицепремиер Атанас Пеканов, който е стипендиант на "Фулбрайт" в Харвард през 2019-20 г. "Това ново ниво на правителствена подкрепа ще даде възможност за повече стипендии за магистърски и докторски програми, аспирантски специализации и изследователска и преподавателска дейност във водещи американски университети. Инициативата също задълбочава ангажимента на българските стипендианти в споделянето на новополучените знания при завръщането им в българската академична общност", пише на сайта на комисията.
Самият Пеканов пък е цитиран да споделя, че увеличението на средствата за стипендии е и негов приоритет (освен на МОН) от началото на мандата му, когато е започнал активен диалог с Комисията "Фулбрайт". "В следващите дни ще обсъдим възможностите за увеличаване на финансирането за стипендии и от американска страна. Една от личните ми цели е да покажем на младите българи, че имат подкрепата и шанса да разгърнат пълния си потенциал, а именно това е пътят България да настигне по благоденствие всички в ЕС", добавя вицепремиерът. Той е предложил всички бъдещи стипендианти, след връщането си в България, да водят задължително семинари пред млади студенти и по този начин да предадат нататък натрупаните знания и умения. "Ще се опитам да дам добър пример в тази област, като в началото на академичната година изнеса няколко лекции по макроикономика в университети в страната", обещава той.
Сред известните настоящи стипендианти на "Фулбрайт" са например режисьорът Явор Гърдев, Ива Бонева от Института за споделено учене и др., Юлия Раданова - председател на Института по медиация и управление на спорове и др., а сред бившите - проф. Иван Добрев ( художник и преподавател по стенопис в Националната художествена академия), адвокат Мария Шаркова и др.
УСЛОВИЯ
Комисията за образователен обмен "Фулбрайт" е част от споразумението между правителствата на България и САЩ. Стипендиантите са задължени да се върнат в страната си за най-малко 2 г. след приключване на програмата. Това гарантира, че поне за този период те ще приложат в родината си придобитите знания и умения.
Стипендиите са няколко вида. Тези за преподавателска и изследователска дейност например дават възможност на български учени и университетски преподаватели да работят по специалността си от 3 до 5 месеца в престижни университети и научни институти в САЩ. Те са достъпни за специалисти от всички области на науката и изкуствата, с изключение на клинична медицина и стоматология (както и останалите два вида стипендии), като всяка година се отпускат по 5 стипендии. Кандидатите се подбират чрез ежегоден конкурс, който се обявява в последния месец на календарната година.
Стипендиите за преподавателска и изследователска дейност са за кандидати с магистърска/докторска степен. Финансирането тук е за 1 академична година (10 месеца), като всяка година се предоставят между 5 и 8 стипендии. Кандидатите пак се подбират чрез ежегоден конкурс, а крайният срок за подаване на документи е през месец май. Интервютата с допуснатите кандидати са през втората половина на юни. Стипендиите за млади изследователи в напреднал етап на редовна или задочна докторантура пък са за 6 месеца, като всяка година по тази линия се предоставят 1-2 стипендии.
Комисията предлага още стипендии за развитие на гражданското общество, стипендия "Хюбърт Х. Хъмфри" и стипендии "Фулбрайт-Шуман".
Чистят триметрови преспи сняг в Троянския проход
Чистят триметрови преспи сняг в Троянския проход
МВР алармира за измама от името на електроразпределителните...
Русенец извади кръста от водите на Дунав в Тутракан
Чистят триметрови преспи сняг в Троянския проход