България ще се рекламира по света чрез филми и сериали

0
Илин Димитров: Българският туризмът е невероятен бранш – развива се без реклама
Илин Димитров: Българският туризмът е невероятен бранш – развива се без реклама Снимка: БТА

Илин Димитров: Българският туризмът е невероятен бранш – развива се без реклама

България ще рекламира културния си туризъм по света чрез игрални филми и сериали. Идеята е те да се снимат в различни български градове, където има забележителни паметници на културата и исторически обекти, като по този начин се популяризира дестинацията. Това съобщи служебният министър на туризма Илин Димитров по време на осмата годишна среща на туристическия бизнес с местната власт в Стара Загора, предаде Mediapool.bg.

Той уточни, че този въпрос вече е обсъден с генералния директор на БНТ Емил Кошлуков и е постигнато съгласие.

Предвижда се прогнозата за времето по БНТ да бъде представяна в контекста на различни туристически обекти и локации, както и възможностите за пътешествия и почивка в близост до тях. Надеждите са под тази форма да се стимулира вътрешният туризъм, след като уикенд пакетите добиха популярност сред българите, отбеляза Илин Димитров.

Той посочи, че продуцирани от БНТ игрални филми и сериали се превеждат на десетки езици и се разпространяват в редица държави. Ако в тях има повече кадри с българската природа и различни туристически обекти от страната, това ще доведе до популяризирането им в чужбина, така както го правят турските сериали, даде за пример служебният министър на туризма. Той допълни, че ще разговаря и с директори на други телевизии.

Такъв успешен пример е новият български сериал „С река на сърцето“, който е сниман край Видин. Това е повишило туристическите посещения в дунавския град, който е най-бързо обезлюдяващия се у нас по данни на НСИ. 

"С помощта на филмите и сериалите може да се постигне по-голяма популярност на дестинация България на международните пазари", смята Илин Димитров.

Преди това заместник-кметът на Стара Загора Милена Желева отбеляза, че липсва целенасочена туристическа реклама за градския и културен туризъм. Цялата реклама е насочена към морски и планински туризъм.

Илин Димитров отбеляза, че е поискал парите за реклама на туризма в Бюджет 2023 да бъдат 100 млн. лв., за да може да се конкурира България със съседните страни Гърция и Турция. Южните ни съседки харчат съответно 210 млн. лв. и 450 млн. лв. за реклама на туризма. За сравнение бюджетът на България е само 18 млн. лв. за тази година, като 6 млн. лв. от тях са за участия в изложения.

“Българският туризмът е невероятен бранш – развива се без реклама“, отбеляза Илин Димитров.

"Пет са основните стълба в бюджета за туризма, които съм предложил за следващата година", допълни той. "Това са: 9% ставка върху ДДС-то за туризма да стане постоянна мярка; 100 млн. лв. за туристическа реклама, 300 млн. лв. за туристически ваучери; продължаване на програмата от 35 евро на седалка за чартърните полети и въвеждане на такава мярка за автобусните превозвачи; таван на цените на енергоносителите – ток, газ и нафта", посочи служебният министър на туризма.

По думите му така ще се провери дали обещанията на партиите, които са дали по време на предизборната кампания, ще бъдат изпълнени на дело от политическите партии в 48-то Народно събрание или ще останат само на думи.

Идеята за туристическите ваучери е тя да стане дългосрочна мярка и да се ползват за уикенд пакети, каза Илин Димитров.

За продължаването на европейските субсидии за чартърните полети и въвеждането на такива за автобусни се чака решението на Европейската комисия. България е защитила мярката с отражението на войната в Украйна. Ефектът е троен спад на туристите от немския пазар - от 750 хиляди на 250 хиляди това лято, обясни Димитров.

По думите му таван на цените на енергоносителите трябва да има, за да може браншът да си планира разходите, защото сега пакетите са неизвестна величина.

„Никога не сме имали по-трудно договаряне за последните 25 години“, каза Даниела Стоева, заместник-председател на Асоциацията на туристическите агенции и туроператори (АБТТА). Тя допълни, че за следващата година предлагат българските пакети на изложенията на собствени риск, за да фигурира на тях дестинация България. "Инфлацията, геополитическата ситуация и ресурсната обезпеченост са най-големите предизвикателства пред туристическия бранш сега", каза Димитрина Горанова, председател на Управителния съвет на АБТТА.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    ...
    К'ооооо ? К'о каза ? Българският туризъм бил невероятен бранш ли ? Беше, през социализма. Сега е долнопробна мафиотска кочина, която укрива данъци, пълни с говна морето и лее бетон сякаш е тесто за палачинки за някакъв фестивал. 5 години една стотинка не съм им снесъл.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари