България създава национален регистър за космически обекти
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
МИР поема контрола върху космическите дейности
Министерският съвет взе решение за създаване на национален регистър, който ще проследява всички дейности и операции в орбита. Министерството на иновациите и растежа (МИР) ще функционира като национална контактна точка за този проект.
Международно признание и съответствие
Създаването на регистъра е ключова стъпка за привеждане на България в съответствие с Конвенцията на Организацията на обединените нации (ООН) за регистрация на обекти, изстреляни в космическото пространство. Това ще засили позицията на страната в глобалното управление на космическото пространство и ще подобри координацията с други държави при управлението на космическия трафик.
Стратегически партньорства
През 2023 година България стана тридесет и втората държава, присъединила се към Споразумението "Артемида" на НАСА по време на мандата на министър Милена Стойчева. Настоящият министър Росен Карадимов подчертава значението на това международно сътрудничество за националната икономика.
Развитие на космическия сектор
При посещението на ръководителя на НАСА Бил Нелсън в България през октомври 2023 година, министър Карадимов разкри плановете за разработване на национална космическа стратегия и създаване на Национална космическа агенция.
Образование и научни постижения
Във Висшето военноморско училище във Варна вече функционира първата голяма космическа лаборатория, включваща и магистърска програма. Очаква се училището да участва в работната група за създаването на космическа агенция.
България има богата космическа история - през 1972 година страната става осемнадесетата в света, изстреляла своя техника в орбита. През 2024 година се отбелязват 45 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов. След 2000 година българските учени активно участват в изследванията на международната космическа станция, специализирайки се в разработката на прибори, космически храни и анализ на аерокосмически дейности.